Başkan Cem Kara Kuzey Marmara Otoyolu Hakkında CHP Grubunu Bilgilendirdi

Başkan Cem Kara Kuzey Marmara Otoyolu Hakkında CHP Grubunu Bilgilendirdi , Genel Haberler

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı toplantısı öncesi CHP Grup Toplantısı’nda Çatalca’da yapılması düşünülen projelerle ilgili bilgilendirme konuşması yaptı

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara İBB Kasım Ayı meclis oturumu öncesi CHP Grup Toplantısında konuşma yaparak Çatalca’da yapılması düşünülen baraj ve Kuzey Marmara Otoyolu hakkında bilgi verdi. Başkan Kara Grup Toplantısı’nda, 2016/9373 sayılı kararname ile Çatalca Nakkaş, İzzettin, Kaleiçi, İnceğiz, Elbasan, Gökçeali ve Subaşı mahallelerinde acele kamulaştırma kapsamına alınan taşınmazlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Tarım alanlarımızı korumalıyız

Acele kamulaştırma kararı kapsamında bulunan toplam 28.445 dönümün fazla olduğuna dikkat çeken Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, konuşmasında “Kuzey Marmara Otoyolu için yeterinden 7 kat fazla araziye kamulaştırma kararı alınmıştır. Kamulaştırma kararı kapsamında bulunan toplam alan 28.445 dönümdür. Bu kamulaştırma içine alınan alanlar Mutlak Tarım alanlarıdır. Mutlaka korunmalıdır. Çatalca halkının geçim kaynağı olan tarım, Çatalca ilçesinin en önemli işgücü sektörlerindendir. Aynı zamanda İstanbul’un içme suyunun önemli bir kısmı Melen Çayı ile birlikte bizim bölgemizden sağlanır. Çatalca yüzölçümünün %90’ı İSKİ koruma havzasındadır” açıklamasını yaptı.

Tarım yapacak alan kalmaz

Başkan Cem Kara açıklamalarında, “Bu kamulaştırma şu haliyle gerçekleşirse Nakkaş Mahallesi’nde 46.700 dönümlük arazinin 15.500 dönümü gidiyor. Bu da köyün % 33’ünün tamamen kamulaştırılması demektir. Benzer şekilde İzzettin Mahallesi’nde 24 bin dönümden daha fazla ölçüde arazinin de yaklaşık 5000 dönümü yani %21’i kamulaştırma alanına giriyor. Eğer Devlet Su İşleri’nin İzzettin bölgesinde yapmayı düşündüğü Hamzalı Barajı Projesi gerçekleşirse aynı alanda 25 bin dönüm arazi daha su altında kalacaktır. Böylece Çatalca’nın en büyük, en verimli, 1. Sınıf tarım arazilerinin büyük çoğunluğu yok olacaktır. Bu, Çatalca’da tarım alanları ve su havzaları, orman alanları korunması gerekirken en geniş tarım alanlarını kamulaştırmış olmak demektir. Dolayısıyla bu alanlar ne yapılacak, bütün soru işareti olan konu budur. Etkilenen 7 mahallenin toplamı ve 168 bin dönümlük bir tarım arazisidir. Bunun 28 bin dönümünün kamulaştırıldığını varsayarsak yaklaşık 6’da 1’i gitmiş oluyor. Eğer birde baraj projesi gelirse 25-30 bin dönüm arazide oradan gidecektir. Böylece Çatalca’da tarım yapacak, hayvancılık yapacak alan kalmayacaktır. Bu kamulaştırma kararı ve baraj projesi ile Çatalca’yı bitirirsiniz. Bunu yapmayın, geleceğimizi karartmayın. Bu yanlıştan vazgeçin “ dedi.