“Alaiye Taburu şehadetleriyle bir ordunun uyanışına sebep olmuştur”


“Alaiye Taburu şehadetleriyle bir ordunun uyanışına sebep olmuştur”


Project Image

Balkan Savaşı'nda Çatalca savunma hattında şehit olan Alaiye Taburu'na bağlı 657 asker düzenlenen resmi anma töreni ile Alanya'dan otobüslerle gelen yakınları, şehit aileleri, Gaziler ve Çatalcalılar tarafından anıldı.

Çatalca'nın Dağyenice Köyü'nde bulunan Alaiye Şehitlik Abidesi’nde 1912 yılı I. Balkan Savaşı'nda Çatalca'ya kadar ilerleyen düşman kuvvetleriyle vatan topraklarını savunmak için yurdun dört bir yanından cepheye koşarak gelen ve şehit olan 657 askeri anmak ve unutturmamak adına Balkan Savaşlarının 105. yılında anma töreni düzenlendi.

Şehit yakınları Alanya’dan geldiler

Çatalca'nın Dağyenice Köyü'nde her yıl düzenlenen törene Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel, Çatalca Garnizon Komutanı İkmal Albay Abdulvahap Bozkurt,  Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara başta olmak üzere ilçe protokolü,  Çatalcalı vatandaşlar ile Alanya Kent Konseyi organizesinde Alanya'dan gelen 400 kişilik şehit yakınları katıldı. Mevzilere sızan Bulgar askerlerinin süngü hücumu ile uykudaki Alaiye Taburu'na saldırarak, 657 askeri şehit ettiği yerde bulunan Alaiye Şehitlik Abidesi’nde her yıl 17 Kasım’da düzenlenen Anma Töreni, bu yıl da saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından anıta çelenk sunumu ile devam etti.

Çatalca Muhabereleri en sessiz, en mahzun en unutulmuş zaferlerimizdendir

Törende günün anlam ve önemine dair konuşmayı Çatalca Örcünlü 12. Mühimmat Bölük Komutanı Yüzbaşı Gökhan Sunman yaptı. Konuşmasında Çatalca Muhaberelerinin 105 yılında muhaberelerde hayatını kaybeden aziz şehitlerimizi minnet ve şükran duygularıyla andığını ifade eden Sunman, sözlerinin devamında, “Üzücü hatıralarla dolu Balkan Harbinin son safhası olan Çatalca Muhabereleri gelişimi ve neticeleri ile hem Balkan Harbinin hem de Türk Ulusunun eşsiz tarihinin önemli dönüm noktalarından biridir. Çatalca Muhabereleri her karış toprağı şehit kanıyla yoğrulmuş memleketimizin mazisi zaferlerle dolu ecdadımızın en sessiz, en mahzun en unutulmuş zaferlerinden biridir. Bundan 105 yıl önce üzerinde bulunduğumuz topraklarda bir gece baskınıyla şehit edilen Alaiye Taburu’nun 657 gönüllü vatan evladı şehadetleriyle bir ordunun uyanışına sebep olmuş, bir ordunun uyanışı da beraberinde zaferi getirmiştir. Çatalca’da kazanılan zafer tarihin akışını değiştirmiş kanlı postalları ve hain emelleriyle düşmanın Peygamber Efendimizin müjdesi, Fatih Sultan Mehmet’in emaneti İstanbul’a ulaşmasını engellemiştir. Bu şerefli zafere ulaşılmasında canını feda eden vatan evlatlarını bir kez daha anarken buradan, Alaiye Şehitlerinin bulunduğu bu alandan dünyada Türk adının duyulduğu andan itibaren bayrağımızı yeryüzünün her noktasında taşıyanlara, 3 kıtayı Türk yurdu haline getirenlere , Türklük uğruna bedenlerini toprağa koyanlara, dünyanın dört bir tarafında şehit olanlara, selam olsun. Oğlunun tertemiz alnını öperek son yolculuğuna uğurlayan şehit asker ana ve babalarına, oğlunu kızını vatana hizmet için yetiştiren şehit polis, öğretmen ve diplomatlarımızın ana ve babalarına selam olsun. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş bütün silah arkadaşları ile ülkemizin bağımsızlığı, özgürlüğü ve Cumhuriyet uğruna canlarını hiçe sayarak göreve koşan bütün şehitlerimizin huzurunda saygı, minnet ve şükranla eğiliyorum” ifadelerine yer verdi.

Kestanelik Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi tarafından okunan şiir ve Çatalca Müftülüğü tarafından Kur’an tilaveti ile devam eden program, protokol üyelerinin ve şehit yakınlarının abideye karanfil bırakması ve devamında yapılan ikramlarla sona erdi.

Şehitler için Cuma Namazı öncesi Çatalca Ulu Cami’de Mevlüt okutuldu ve Çatalca Belediyesi tarafından ikramlarda  bulunuldu.

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş

Adres & İletişim

  • Adres: Kaleiçi Mahallesi Vezir Ferhatpaşa Caddesi No:50 Çatalca / İstanbul

  • Telefon: 444 61 02

  • Faks: 0212 924 88 01

Sosyal Medya