Başkan Cem Kara çarpıcı açıklamalarda bulundu


Başkan Cem Kara çarpıcı açıklamalarda bulundu


Project Image

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, 100.8 Radyo Şehrin Sesi'nde “Seher Kılıç ile 3 Aşağı 5 Yukarı” programının canlı yayın konuğu oldu.

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara 13 Haziran Salı günü saat 14.00-16.00 arası 100.8 “Şehrin sesi’’ radyosuna konuk olarak sunucu Seher Kılıç’ın sorularını yanıtladı.

Başkan Cem Kara’nın belediyecilik anlayışı, yerel yönetimlerde karşılaşılan ve yaşanan sıkıntılar, deprem, tarım, hayvancılık, halkın sorunları ve yapılan çalışmalar gibi birçok konunun konuşulduğu radyo programına dinleyiciler de yoğun ilgi göstererek telefon ile katıldı.

Yaşlı ve hastalarımızı unutmayalım

Program sırasında vatandaşlardan gelen soruları da yanıtlayan Başkan Cem Kara, konuşmasına Türk ve İslam Âleminin Ramazan Ayını tebrik ederek başladı.

“Ramazan umudun, paylaşmanın, kardeşliğin ayıdır” diyen Başkan Cem Kara sözlerinde, yaşlıların, hastaların bugünlerde unutulmaması gerektiğine yer verdi. Bu anlamlı günlerde kalpler kin, nefret ve kötülüklerden uzak tutulmalı diyen Başkan Kara,” Ramazan’da oruç tutmak sadece aç kalmaktan ibaret değildir. Orucun anlamını tam kavrayabilmemiz için dilimize de sahip çıkarak gıybet ve dedikodudan uzak durmalıyız. Kin ve nefreti, kötülükleri kalbimizden silip atmalıyız. Fakir fukaranın yanında olmalıyız. Hastanelerde, evlerde şifa bulmaya çalışan hastalarımızı, yaşlılarımızı, büyüklerimizi ziyaret etmeliyiz. Bunları eğer yapmıyorsak, bunları kendimizde içselleştirmemişsek, belirli bir saat süresinde aç kalmak,  ibadetimizi yaptığımız anlamına gelmez. O nedenle ben Ramazan’ın anlamına yakışır bir şekilde yaşanması gerektiğini düşünüyorum. Umut ederim ki huzur içerisinde Ramazan Ayımızı tamamlar ve bayramı da dostluk, barış ve kardeşlik içinde hep birlikte kutlarız. Bütün vatandaşlarımıza nice Ramazan Ayları, nice bayramlar diliyorum” şeklinde konuştu.

Kolaycılığa kaçılıyor

Programda eğitimle ilgili görüşlerini anlatan Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, sözlerine, “Milyonlarca öğrencimize, onları bugünlere getiren öğretmenlerine ve her türlü katkıyı sunan çok değerli anne babalarına iyi tatiller diliyorum” diyerek başladı. Çatalca’da eğitim ile ilgili sorun olmadığına dikkat çeken Başkan Cem Kara uzun yıllarını verdiği eğitimci kişiliği ile taşımalı eğitim konusundaki olumsuz görüşlerini yineledi. Başkan Kara, “İlçemiz derslik sorunu, öğretmen sorunu olan bir bölge olmadığı için oldukça şanslı. Fakat nüfus yoğunluğu olmayan yerlerdeki okullarımızda öğrenci ve öğretmen yok. Eskiden köy olan küçük mahallelerimiz var. Buralarda yeterince öğrenci olmadığı için olan öğrenciler taşımalı sistemle daha büyük okullara giderek eğitim görüyor. Ben yılların eğitimcisi olarak her yerde okul ve öğretmen olmasını arzu ediyorum. Norm Kadro Yönetmeliğinin değiştirilmesinden yana tavır sergiliyorum. Örneğin bir mahallede 15 öğrenci dahi varsa orada ki okul açık olmalı, mutlaka öğretmen olmalı. Öğretmen orada kalmalı, gecesini, gündüzünü, 24 saatini oradaki çocuklarla ve aileleriyle paylaşmalı. Ama maalesef bazı yerlerde bu imkânı yakalayamıyoruz, daha kolaycılığa kaçıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu ülke insanının başaramayacağı hiçbir şey yok

Öğrencilerin yıl içerisinde yaptığı çalışmaların yer aldığı sergilerden de övgü ile bahseden Başkan Cem Kara Çatalca Belediyesi’nin ve Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı kurslara katılan öğrencileri anmadan geçmedi. Başkan Cem Kara konuya dair, “Bu vesileyle İlçe Kaymakamımız İnci Sezer Becel’e de teşekkürlerimi sunuyorum. Son günlerde yoğun bir şekilde gerçekleşen okul, Halk Eğitim Merkezi, belediyemizin etkinliklerini, kurs kapanış törenlerini, gösterilerini, sergilerini kaçırmamak ve hepsine gidebilmek için olağanüstü bir çaba gösterdik. Öğretmen arkadaşlarımla ve öğrencilerimizle gurur duydum. Onlar, imkân tanındığında, olanak sağlandığında, fırsat verildiğinde bu ülke insanının gerçekten başaramayacağı hiçbir şeyin söz konusu olmadığını bir kez daha ispat ettiler” dedi. Başkan Kara, sözlerinin devamında her zaman ifade ettiği “Varlığımızın, dirliğimizin temeli kadınlardır” sözlerini hatırlatarak, iş ve ev hayatındaki sorumlulukları yanı sıra bölgede açılan kurslarda da yeteneklerini başarıyla sergileyen tüm kadınları bu özverili çalışmalarından dolayı kutladı.

3’lü kısıtlama var

Emekli bir insan olduğunu belirten dinleyicinin “İzzettin Mahallesi’ne imar gelecek mi, oradaki bahçeme konteyner koyabilir miyim? “ şeklindeki sorusuna cevap veren Başkan Cem Kara, ”Tabii ki emekli insanlarımızın emekliliklerinde toprakla uğraşmasını aynı zamanda aile ekonomisine katkı sunmasını son derece değerli ve önemli buluyorum. Bölgemiz korunması ve kollanması gereken bir bölge, hem tarım alanlarını korumamız için imar yasakları var hem su havzasından dolayı İSKİ yasakları var. Birde bölgemizde yeni bir baraj projesi var. O nedenle 3’lü bir kısıtlama var. Tüm bunlar nedeniyle maalesef söz edilen yerde konut yapma hakkı söz konusu değil” ifadelerine yer verdi.

Piknik alanları en büyük yaramız

Piknik alanlarıyla ilgili gelen bir şikâyet hakkında da görüşlerini dile getiren Başkan Cem Kara, konuyla ilgili “Vatandaşlarımızın piknik alanları ile ilgili şikâyetlerinde haklı olduğunu açık yüreklilikle söyleyebilirim. Çatalca’mızın nüfusu 70 bin, hafta sonu 500 bine yakın hemşerimiz geliyor. Çatalca’nın kapasitesi 50 bin civarındadır. Yani 50 bin kişiye hizmet verecek bir alt yapıya sahip. Bu piknik alanlarının hiçbirisi Çatalca Belediye Başkanlığı’na bağlı piknik alanları değil. Bu anlamda çok büyük sıkıntımız var, çok büyük yaramız var. Bu piknik alanlarının pek çoğu Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait ve müdürlük köylerin mahalleye dönüşmesinden sonra bu piknik alanlarının tamamını Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devretti. Büyükşehir Belediye Başkanlığımızda bunların bir kısmını derneklere, bir kısmını şahıslara verdi bir kısmını da İSPARK üzerinden kendi işletiyor. Bu alanlardaki olumsuzlukları insanlarımız Çatalca Belediyesine yöneltiyor. İlçemize gelip bu durumdan rahatsız olan vatandaşlarımıza bu gerçekleri anlatamıyoruz. Konuya Kaymakamlığımız, STK’larımız, Turizm Derneğimizle birlikte çözüm bulmaya çalışıyoruz çünkü bu bizim imajımızı zedeliyor. Gösterdiğimiz özene yazık oluyor” şeklinde cevap verdi.

Festivalimizde herkes kendinden bir şeyler buluyor

Çatalca’da yapılan sosyal ve kültürel etkinliklerden de söz eden Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, göreve geldiği 2009 yılından önce ilçede kurulan panayırların ruhunu, Çatalca Festivali ile devam ettirdiklerini vurguladı. Yapılan etkinliklerle, yöresel stantlarla, söyleşilerle, yarışmalarla geniş katılımlı bir festival gerçekleştirildiğini söyleyerek, “Festivalimizi halkımızın geniş katılımıyla yapıyoruz. Dinamik bir yapımız var festival konusunda. Festivalimiz  konusunda, festivalin her etkinliğinde çok iddialıyız. STK’larla, kamu temsilcileriyle, muhtarlarımızla aylar öncesi bir araya gelerek çalışmalar yapıyoruz. Örneğin geçtiğimiz yıl “Malak Yarışması” yaparak bir farkındalık yarattık. Biz İstanbul’un yanı başındayız ama halen tarımımıza, hayvancılığımıza sahip çıkıyoruz. Önemli olan festivale her yıl bu gibi yenilikleri katabilmek. Bu anlamda kapsamlı etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Bu senede dolu dolu, herkesin kendisinden bir şeyler bulacağı bir festivali Çatalca halkına ve bölge insanına yaşatacağız” dedi.

Bana duanız yeter

Sunucu Seher Kılıç’ın “Ekip ruhuna inanan eğitimci bir belediye başkanı olarak ekibinizi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?” şeklindeki sorusuna; “Her belediye başkanının ekibini seçme ve kurma şansı olmayabilir, her zaman kadrolar boş olmayabilir. Fakat benim personel alabilme ekip kurma şansım oldu. Devraldığım belediye sadece Çatalca merkez ve bir iki tane mahalleye hizmet götüren bir yapıydı. Belde belediyelerinin mahalle olarak ilçemize bağlanması yanı sıra köylerimizin tüzel kişiliği kaldırılarak ilçemize bağlanması sebebiyle norm kadro sayımız arttı. Bana devredilen personel sayısı 150 iken şu an ben 450 personelle çalışıyorum. Bu kadronun çoğu benim yetiştirdiğim öğrencilerden oluşuyor. Çalışma arkadaşlarımdan isteğim, belediyeye gelen her vatandaşımızı kendi anne, baba, büyükanne, büyükbabaları gibi düşünüp o şekilde hizmet etmeleri. Ben hiçbir zaman profesyonellerle çalışmadım, hep amatörlerle çalıştım. Amatör bir ruhla profesyonel bir iş yapılmasını arzu ediyorum. Beyin fırtınası ile ortak akıl ile çalışılmasından yanayım.  Evet hata yapabilirler, eksikleri olabilir, ama iyi niyetlerle ve zaman içerisinde kazanacakları tecrübe ile Çatalca’yı onlar çok iyi yönetebilir. Sonuçta ben oraya seçilerek geliyorum bir gün gidebilirim, ama benim oraya dâhil ettiğim personeller uzun yıllar ilçeye hizmet edecekler. İyi, modern, yaşanabilir ve huzurlu bir kent oluşmasında onların katkısı olacaktır, aksi durumda da yine onların vebali ve sorumluluğu olacaktır” sözleriyle cevap veren Başkan Cem Kara, sözlerinin devamında, “Hepsinin çok iyi yetişmesini istiyorum. Önümüzdeki yıllarda da benim şu an yaptığım görevin bu arkadaşlarım tarafından başarıyla yürütülmesi, vatandaşımızında bana bu çocukları yetiştirdiğim için dua etmesi benim için yeterli olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Herkes işini doğru yapsın

İzmir Karaburun’da meydana gelen 6.2’lik depreme de değinen ve geçmiş olsun temennilerini ileten Başkan Cem Kara, deprem gerçeğine dikkat çekti. Başkan Cem Kara, “Deprem gerçeği depremler oldukça aklımıza geliyor. Deprem olacağını biliyoruz ama ne zaman olacağına dair tarih ne kadar ötelenirse o bizim hoşumuza gidiyor. İşin özü, herkes işini doğru yapmalıdır. İşimizi yanlış, eksik yaptığımız müddetçe depremden korkarız. Deprem değil bina öldürür. Sağlıklı binaları yapmazsak yeterince hassasiyet göstermezsek, yapı denetimlere önem vermezsek her deprem olduğunda korku dolu dakikalar yaşarız, bu kaçınılmazdır. Çatalca doğal olarak sahil bölgelerimize göre deprem konusunda biraz daha avantajlıdır. 1. Derece deprem kuşağında olan bir bölgede değiliz aynı zamanda İstanbul’un herhangi bir başka semti gibi, bir Bağcılar, Esenler, Güngören, Esenyurt gibi yoğun ve çok katlı bir yapılaşmamız söz konusu değil. Deprem anında da, deprem sonrasında da kendimizi atabileceğimiz sokaklarımız ve yaşam alanlarımız var. Aynı zamanda biz deprem dönüşümünü 7 yıldan bu tarafa gerçekleştiriyor, binalarımızı yeniliyoruz. Yapılan konutların tamamı depreme dayanıklıdır. Genel anlamda baktığımızda ise depreme hazırlıkların yapıldığını söyleyemem. İstanbul’da olası büyük bir depremde yardımlar dış ilçelerden gelecektir.  Bu nedenle en büyük hastaneler, sahra hastaneleri, çadır alanları vs. gibi alanlar bizim bölgemizde konuşlandırılmalıdır diye yıllardır söylüyorum” şeklinde konuştu.

İstanbul’un başka yerinde göremezsiniz

Çatalca’nın geniş bir coğrafya olması sebebiyle en çok yol sorunu ile karşılaştıklarını belirten Başkan Cem Kara konuya dair açıklamalarını, “3 tane greyderimiz yaklaşık 1,5 aydır tarla yolları açıyor. İstanbul’un hiçbir yerinde tarla yollarının yapıldığına şahit olmazsınız. Şu an bizim en önemli sorunumuz budur. İnsanlarımızın çayırlarını biçebilmesi, arpa ve buğday hasadını yapabilmesi için yolları yapıyoruz. Bu kadar geniş bir alanda çok kolay değil tabii ki yetişmek, o nedenle en çok yol sorunuyla karşı karşıya kalıyoruz” sözleriyle anlattı.

İyi tarım uygulamaları meyvelerini verdi

Tarım anlamında son yıllarda kaydedilen mesafenin memnun edici olduğunu belirten Başkan Cem Kara, ”Çatalca üretim anlamında son 5-6 yıldır çok büyük mesafe kaydediyor bundan da büyük keyif alıyoruz. Eskiden sadece buğday, arpa, ay çiçeği gibi bitkilerle tarım sürdürülüyordu. Bizimle birlikte bir farkındalık oluştu çünkü çok önemsiyoruz bu konuyu. Kentin talep ettiği ürünleri yetiştirmeye başladık. Sera ürünleri ve çok ciddi sebze üretimine geçtik. Belediye olarak yol güzergâhlarına, ana arterlere çiftçimize hediye olarak yöresel ürünler satış stantları yaptık. Köy tavuğu, köy yumurtası, arıcılık iyi bir seviyeye geldi. Pazarımız çok tercih ediliyor, yöresel ürünleri almak için İstanbul’un birçok ilçesinden vatandaşımız Perşembe günleri kurulan pazarımıza geliyor. İyi tarım uygulamalarımız son derece başarılı gidiyor. Bunlar olurken bir sorunla karşılaştık, üretim artınca insana da ihtiyaç oluyor, tarımda çalışacak insan bulamadık. Bu sorunumuzda gelen  mevsimlik işçilerimizle çözüldü. Aileleri ile çadırda zor şartlarda yaşayan bu işçilerimize onların ihtiyaçlarını çözecek prefabrik evler yaptık ve hediye ettik. Köyde ki insanlarımız da memnun. Tarım konusunda vatandaşlarımızın son yıllardaki çabaları ve bizim katkılarımız meyvelerini vermektedir bu da bizleri son derece memnun etmektedir” dedi.


Haber ile ilgili resim galerisi

Sosyal Medyada Paylaş

Adres & İletişim

  • Adres: Kaleiçi Mahallesi Vezir Ferhatpaşa Caddesi No:50 Çatalca / İstanbul

  • Telefon: 444 61 02

  • Faks: 0212 924 88 01

Sosyal Medya