Başkan Cem Kara “Daha kârlı alışveriş yapan varsa onlardan ders alalım”


Başkan Cem Kara “Daha kârlı alışveriş yapan varsa onlardan ders alalım”


Project Image

Çatalca Belediyesi Haziran ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara başkanlığında yapıldı.

Çatalca Belediyesi Haziran ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu 08.06.2018 Cuma günü saat 10.30’da Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara yönetiminde yapılan meclis toplantısında ilk oturumunda komisyonlara havale edilen maddeler görüşülerek karara bağlandı.

Amatör Spor Kulüplerine 217 bin TL yardım yapılacak

İlk oturumda değerlendirilmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen “ İlçemiz amatör spor kulüplerine yapılacak olan nakdi yardım” ile ilgili Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nün teklifi komisyon raporunun okunması ardından oy birliği ile kabul edildi. Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, bütçe rakamlarının artması nedeniyle bu yıl 217 bin TL olarak yapılacak yardımların eşit ve adilane bir şekilde kulüplere dağıtılacağını belirterek nakdi yardımların yanında amatör spor kulüplerine belediye olarak lojistik destek, her türlü spor malzemesi yardımı yapıldığını, bunların dışında yurt içi ve yurt dışı müsabakalara katılan sporcuların ve kulüplerinin da iaşelerinin karşılandığını, aynı zamanda sporda başarılı olan öğrencilere ve okullara da yardımların yapıldığını sözlerine ekledi.

Büyük üzüntü duydum

Gündemin ikinci maddesi,“ Ek bütçe ile ilgili” Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen Mali Hizmetler Müdürlüğü'nün teklifi, komisyon raporunun okunması ve görüşülmesinden sonra oy birliği ile kabul edildi.

2. gündem maddesinin görüşülmesi sırasında muhalefetin arsa satışlarının nereler olduğuna dair sorusuna Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara cevap verdi.

Konuya dair açıklama yapan Başkan Kara, bu konuda ki hassasiyetine rağmen ve bugüne kadar meclis üyelerine kanun ve yönetmelikte olmamasına rağmen her türlü bilgiyi verdiği halde yaşanan süreçten üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Başkan Cem Kara sözlerinde, “Bu satışlar konusunu her zaman irdeliyoruz ve tabii ki irdeleyeceğiz. Belediyemiz web sitesinde yayınlıyoruz ve geçtiğimiz süre içerisinde özel bir şey yaparak hangi tarihlerde satış olduğunu meclis üyesi bütün arkadaşlarımıza böyle bir sorumluluğumuz yokken resmi yazıyla gönderdim. Ama beni çok üzen bir konu oldu. Daha önce açılan davalarda hiçbir şekilde bilgi sahibi olmadığınızı ve bu konulardan hiç haberdar olmadığınızı hâkim karşısında yazılı olarak ifade etmişsiniz. Bu konu beni üzdüğü için Yazı İşleri Müdürlüğü’ne talimat verdim, yasa ve yönetmeliklerde böyle bir konu yok, artık arkadaşlarımız belediyemizin internet sayfalarına ve gazetelere baksınlar diye. Aksi halde bütün ihaleleri ve satışları göndermeye devam edecektim. Eğer gönderiyorsak ve buna karşılık bizim hiçbir şekliyle haberimiz yok diyor ise meclis üyeleri, göndermenin ne gereği var” dedi.

1 yıl içinde 8 kat kâr yaptık

Başkan Kara konuşmasının devamında 2017 yılında metrekaresi 15 liradan alınan yerlerin 120 liradan satıldığını belirterek bir yıl içinde 8 kat kâr edildiğini vurguladı. Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara sözlerinde, “Satış konusu her zaman gündeme gelen bir konu, iktidarda olanlar her zaman ihtiyaçlarını ve hizmetlerini yapmak için bir takım yerleri satışa çıkarıyorlar, bu herkes için geçerli, hazine içinde, hükümet içinde, büyükşehir içinde, Çatalca Belediyesi içinde geçerli, muhalefette sattırmam diyor. Bunlar vatandaşların öz kaynaklarıdır, bunları vatandaşlar zorla edinmişlerdir diyor, tabii ki muhalefetteki arkadaşlar eleştirilerini getirecekler, iktidardakiler ise daha fazla hizmet yapabilmek için kaynak yaratmak durumundalar.

Gönül rahatlığıyla sizlere geçtiğimiz günlerde gerçekleşen satışlarla ilgili listeyi veririz. Satılan yerler Kabakça’da ve bir tanesi Ovayenice’dedir. Kabakça’da ki yerlerin tamamı bu meclisin kararıyla 2017 yılında AKP Meclis Üyesi arkadaşlarımızın alımına muhalif oldukları ve red oyu verdikleri ve buna rağmen almış olduğumuz 2b arazileridir, Ovayenice’de ki 6 dönüm yer hariç. 103 bin liraya alınmıştır, 850 bin liraya satılmıştır.198 bin liraya alınmıştır, 1 milyon 560 bin liraya satılmıştır. Herkes müsterih olsun, 2017’de 200 bin liraya aldığınız bir malı bugün 1 milyon 560 bin liraya satmışsanız yani yaklaşık her birinde 8 kat bir yıl içerisinde kamuya kazandırmışsanız bu sizin de takdir etmeniz gereken bir durumdur. Bunlar tarım alanıdır ve metrekaresi 15 liradan alınmış 120 liradan satılmıştır. Eğer bundan daha kârlı bir alışveriş yapan kamu kurumu var ise onlardan da biz ders alalım, öğrenelim” ifadelerine yer verdi.

Başkan Kara daha sonra son satış rakamlarını meclis üyelerine okudu; “Çatalca Kabakça 1311 nolu parsel 12.993.46 m² tarladır, 1 milyon 259.215.20 TL+KDV olmak üzere bu bedelden satışa çıkartılmıştır, alış fiyatı 198.176 liradır, 1 milyon 560 liradan satılmıştır 22 Mayıs tarihinde. Kabakça 1272 nolu parsel 7045.88 m² tarla 845.505.60 TL+KDV’den satışa çıkmıştır, alış fiyatı 107.463 lira satış fiyatı 855 bin liradır. Kabakça 1273 nolu parsel 6880.53 m² tarladır, 2017 yılbaşında tarafımızdan alınmıştır, 825.783.60 TL+KDV den satışa çıkartılmıştır, alış fiyatı 103.322 liradır satış fiyatı 856 bin liradır. Bir diğer parsel bizim tarafımızdan alınmamış, Ovayenice köy tüzel kişiliğinden Çatalca Belediyemize aktarılmıştır, 1898 parseldir, 9757 m² olup 1 milyon 072. 500 binden satışa çıkartılmıştır, 1 milyon 077 bin liradan satılmıştır.”

Elektrik kesintisi sorununa çözüm olacak

Üçüncü gündem maddesi olan “İlçemiz Ferhatpaşa Mahallesi 103 ada 19 nolu parsele ait 1/1000 Ölçekli Çatalca Merkez ve Yakın Çevresi Revizyon Uygulama İmar Planı plan değişikliği teklifi ile ilgili İmar Komisyon raporu okunarak oy birliği ile kabul edildi.

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara bu maddenin ilçenin önemli sorunlarından olan elektrik kesintileri sorununu çözme yolunda bir adım olduğunu ifade ederek, TEİAŞ tarafından Serbest Bölge’nin yanına kalıcı bir trafo yapılacağını söyledi.

Dördüncü gündem maddesi, “1/1000 Ölçekli Subaşı Mahallesi Uygulama İmar Planına yapılan itirazlar” ile ilgili Plan ve Proje Müdürlüğü'nün teklifi, İmar Komisyon raporunun okunması ardından oylandı ve oy birliği ile kabul edildi.

Beşinci gündem maddesi, “1/1000 Ölçekli Gökçeali Mahallesi Uygulama İmar Planına yapılan itirazlar” ile ilgili Plan ve Proje Müdürlüğü’nün teklifi, İmar Komisyon raporunun okunması ardından oy birliği ile kabul edildi.

Altıncı gündem maddesi olan “Kestanelik Mahallesi 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı” ile ilgili Plan ve Proje Müdürlüğü’nün teklifi, İmar Komisyon raporu okunması sonrası oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin son maddesi olan, “Dağyenice Mahallesi 1/1000 Ölçekli İmar Planı” ile ilgili Plan ve Proje Müdürlüğü’nün teklifi, İmar Komisyon raporunun okunması sonrası meclis oylamasına sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.

Başarısız çocuk yoktur

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara tatile giren öğrencilere, öğretmenlere ve velilere iyi tatiller dilediği konuşmasında ailelere bir de mesaj gönderdi. “Başarısız çocuk yoktur” diyen Başkan Kara, öğrencilerin notları ile başarılı başarısız diye ayrım yapılmaması gerektiğini her çocuğun başarılı olacağı bir alan olabileceğini söyledi.

Başkan Cem Kara yaklaşan Ramazan Bayramını kutlayarak, kapanış konuşmasında 24 Haziran’da gerçekleşecek seçimlerinde ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Çatalca Belediyesi Haziran ayı meclisi 2 Temmuz Pazartesi saat 10.30’da toplanmak üzere sona erdi.


Haber ile ilgili resim galerisi

Sosyal Medyada Paylaş

Adres & İletişim

  • Adres: Kaleiçi Mahallesi Vezir Ferhatpaşa Caddesi No:50 Çatalca / İstanbul

  • Telefon: 444 61 02

  • Faks: 0212 924 88 01

Sosyal Medya