Başkan Cem Kara, “Yan yanayız ama bir arada değiliz”


Başkan Cem Kara, “Yan yanayız ama bir arada değiliz”


Project Image

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, 100.8 frekansta yayın yapan Halk Radyo’da 10.00-11.00 saatleri arasında Okan Arslan ile “Halkın Sesi” programına canlı yayın konuğu olarak katıldı.

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara Halk Radyo’da Okan Arslan ile “Halkın Sesi” programına canlı yayın konuğu olarak 18. Erguvan Festivali, eğitim, deprem gibi konular yanı sıra Çatalca’nın mega kent olan İstanbul için önemi ve değerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Cem Kara program süresince Çatalca’nın tarımsal ve ekonomik gelişimine ilişkin gelişimleri üzerine yaptığı çalışmalardan da söz etti.

Sıradan, sade bir insanım

Belediyecilik; “Karşınıza değişik anlarda, ne zaman, nasıl ve ne şekilde çıkacağını bilmediğiniz sorunları çözebilme sanatıdır” diyen Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, bu nedenle gün ve gece saatlerinin büyük bir kısmını sahada ve insanlarla bir arada geçirdiğini belirtti. Okan Arslan’ın sorusu üzerine halkla ilişkisini bir belediye başkanı şeklinde değil, sade bir vatandaş olarak devam ettirdiğini söyleyen Başkan Cem Kara, “Ben tepeden bakan, aristokrat bir belediye başkanı hiç olmadım. Ben sıradan, sade bir insanım” şeklinde konuştu.

En iyi bilgi halktan alınır

25 yıllık bir eğitimci kimliği ile her zaman öne çıkan Belediye Başkanı Cem Kara, eğitime verdiği önemi bir kez daha yineledi. Eğitimin ve öğrenmenin her alanda, her zaman gerçekleştiğine inandığını ifade eden Başkan Kara, “Önemli olan öğrenmektir. Ben belediye başkanı olarak halkla iç içe olmaktan, onlardan bir şeyler öğrenmekten daima mutluluk duyuyorum. Belediyecilik anlamında da en iyi bilgi halktan alınır” dedi.

Yanlış işler yaptık

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, eğitim sisteminde ki sorunların önemine dikkat çektiği açıklamalarında, “Bütün benliğimi, hücrelerimi 25 sene eğitime adadım. Eğitim sistemindeki sorunlar nasıl giderilir diye çok kafa yordum. Siz bir ülkenin coğrafyasını, tarihini, halkının ne ile geçindiğini öğretemiyorsanız bu önemli bir konudur. Okullarımızın, öğretmenlerimizin sorunları nelerdir, bu konular çok önemlidir. Eğitimde çocuklarımızı nasıl kandırıyoruz? 22 yıllık eğitim hayatları sonunda gençlerimiz iş bulabiliyor mu? Hayatın gerçekleri okuldaki gibi değil. Başarı ayrıntılarda gizlidir. Çocuklarımız doktor, avukat olsun diyerek, mesleki eğitimi önemsemeyerek yanlış işler yaptık. Şimdi bakıyoruz ne bir evin boyasında estetik var, ne de yapılan diğer işlerde. Ülkenizi sonsuza kadar yaşatmak istiyorsanız hiçbir şekilde geç kalınmış değildir. Meslek Liseleri çok daha donanımlı hale getirilmeli ve çocuklar mesleki eğitime yönlendirilmelidir” şeklinde konuştu.

Farkındalık yaratacağız

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, 18. Erguvan Festivali hakkında da geniş açıklamalara yer verdi. Başkan Cem Kara, 18. Erguvan Festivali’nin “Çatalca’nın değerleri ile buluşuyoruz” sloganıyla yapıldığını vurgulayarak, bu değerlerin önemini anlattı. %45 orman alanlarına sahip İstanbul’un bu orman envanterinin %65’inin Çatalca’da olduğunu belirten Başkan Cem Kara, “Ormanlarımız, suyumuz, el değmemiş, yapılaşmaya yenilmemiş sahillerimiz Çatalca’mızın değerleridir. Topraklarımızın %29’u 1. Sınıf tarım alanıdır. Çatalca’da üretilen meyve ve sebze dalından koparıldıktan 1 saat sonra İstanbulluların sofralarında olur. Çatalca’mızda yapılan hayvancılık ile de İstanbullulara hayvansal ürünleri yoğurt, süt, yumurta gibi doğal ortamından ulaştırıyoruz. Bütün İstanbul ve Türkiye’ye sesleniyorum. Festivalimizde de Çatalca’mızın bu değerlerini anlatarak farkındalık yaratacağız” dedi.

Bu festival toplumun her kesimi için

Festivalin bir çok etkinliği içinde barındırdığını söyleyen Başkan Cem Kara, konuşmalarının devamında, “Toplumun bir kesimini değil, her kesimini baz alıyoruz. Önemli olan toplumumuzun bir arada mutlu olmasıdır. Festival süresinde her yaşa her insana hitap edecek etkinliklerimizle aile bireylerinin birlikte olması, birlikte bir şeyler paylaşmasını sağlamak istiyoruz. Çünkü gelişen teknoloji biliyorsunuz ailelerin aynı ev içerisinde ayrı yaşamasına sebep oluyor. Yan yana yaşıyoruz ama birlikte yaşamıyoruz. O yüzden aile fertleri festivalimizde bir araya gelecektir” sözlerine yer verdi.

Festivalin isimsiz kahramanları var

 

Başkan Cem Kara, bu kadar geniş kapsamlı bir festivale Çatalca Belediyesi’nin sınırlı bütçe ayırdığını belirterek bu festivalin isimsiz kahramanlarının sponsorlar olduğunu kaydetti. Başkan Cem Kara “Buradan işadamlarımıza, kurumsal firmalarımıza, bu festivale katkı sunup bizimle birlikte dokuzuncu senesinin başarılmasını sağlayan bütün sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum. Onlar bizim bu iyi niyetimizi, düşüncelerimizi, yapmak istediklerimizi biliyorlar ve bu işe ciddi katkı sunuyorlar. Yani bu festivalde görüntüde Çatalca Belediyesi ve Belediye Başkanı Cem Kara var ama bu festivalin bir sürü isimsiz kahramanı da var” dedi.

Bu kent depremde ne yapacak?

Her fırsatta deprem gerçeğinin altını çizen Başkan Cem Kara, radyo programında İstanbul’da olası depremin gerçekleşmesi halinde birçok sorun yaşanacağına bir kez daha dile getirdi. Başkan Cem Kara, “8 yıldır anlatmaya çalışıyorum. Bu kent depremde ne yapacak? Çadırlar nereye kurulacak, sağlık alanları, mezarlar nerede yer alacak? Bu hazırlıkların yapılması gerekiyor. Bunun için de en geniş alanlar Şile, Çatalca, Silivri, Arnavutköy gibi İstanbul’un çeperi olan ilçelerdir. Bu alanları toplumun eğitim gibi sağlık gibi hizmetlerine açmalısınız” dedi.

Programın sonunda herkesi 18. Erguvan Festivali’ne davet eden Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, önümüzdeki günlerde idrak edeceğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı’nı da kutladı.

 


Haber ile ilgili resim galerisi

Sosyal Medyada Paylaş

Adres & İletişim

  • Adres: Kaleiçi Mahallesi Vezir Ferhatpaşa Caddesi No:50 Çatalca / İstanbul

  • Telefon: 444 61 02

  • Faks: 0212 924 88 01

Sosyal Medya