Çatalca barışa kanat çırptı


Çatalca barışa kanat çırptı


Project Image

Çatalca Belediyesi 18. Erguvan Festivali, güvercin severleri 3. Öntepe Güvercin Yarışması ve Kanatlı Hayvan Sergisi’nde buluşturdu.

Çatalca Belediyesi 18. Erguvan Festivali kapsamında barışı, dostluğu, özgürlüğü temsil eden güvercinler unutulmadı. Çatalca 3. Öntepe Güvercin Yarışması ve Kanatlı Hayvan Sergisi, Çatalca Nazım Özbay Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Çatalca’dan, İstanbul’dan çevre il ve ilçelerden gelen güvercin sevdalılarının katılımıyla gerçekleşen güvercin yarışmasında, yüzlerce güvercin tutkunu güvercinlerini yarıştırmak için jürinin karşısına geçti. Gümüş Miski, Gümüş Sabuni, Sarıkafa Miski Taneli, Sarıkafa Miski Karakanat, Sarıkafa Sabuni, Beyaz, Arap Ayna Kuyruk, Çakmaklı Taneli, Çakmaklı Karakanat, Mavi ve Portakal güvercin cinsleri arasında düzenlenen yarışmada birbirinden güzel güvercinler büyük ilgi gördü.

İçimizdeki sevgiyi canlandırdınız

Güvercinin dostluğun ve özgürlüğün ifadesi olduğunun altını çizen Başkan Cem Kara, yaptığı konuşmaya katılımcılara hoş geldiniz sözleriyle başlayarak, “İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olan Çatalca’ya hoş geldiniz.Sizler bugün18. Erguvan Festivali kapsamında bizlerin misafirisiniz.Bu misafirliğiniz sadece bugün olmak zorunda değil, festivalimiz devam ediyor. Her gün onlarca sayıda etkinliğimiz var. Bugün bu etkinliğimizden önce ilçemizin bir değeri olan ve iki ay önce helikopter kazasında yitirmiş olduğumuz Kurmay Albay Gökhan Peker anısına 250’nin üzerinde ki bisikletçi arkadaşlarımızı bisiklet turuna uğurladık, startını verdik. O bisiklete binen arkadaşlarımız içerisinde de Saray’dan, Kapaklı’dan, Çerkezköy’den, Çorlu’dan, Tekirdağ’dan, Beylikdüzü’nden, Küçükçekmece’den, Silivri’den, Büyükçekmece’den ve tabi Çatalca’dan katılan arkadaşlarımız vardı.Bugünde burada Trakya’dan, Marmara’dan, Ege’den, Karadeniz’den, İç Anadolu’dan gelen arkadaşlarımız var. 3.’sünü gerçekleştirdiğimiz Öntepe Güvercin Yarışması ve Kanatlı Hayvan Sergisidir. Bu konuda bize çok büyük destek sundunuz, çok büyük katkı sundunuz. Yıllardan beri uzaklaşmış olduğumuz çocukluğumuzdan beri var olan güvercin ve kanatlı hayvan sevgisini, kuş sevgisini bir kez daha içimizde yaşattınız, canlandırdınız. Her birinize geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Daha sonra burada “Gezen Tavuk Projesi” ile ilgili seminer verilecek ve 700 tavuk verilecek. İstiyoruz ki yumurta üretimini arttıralım, eskiden köy tavuğu diyorduk, bunun adı gezen tavuğa dönüştü. Hiç olmazsa ülke ekonomisine bir katkımız olsun, dikkat çekelim bir farkındalık yaratalım istiyoruz. Semineri keyifle dinleyeceğiz” dedi.

Toplumun sesi festivalimizi şekillendiriyor

Erguvan Festivali’ni yapma amaçlarına da konuşmasında yer veren Başkan Cem Kara,”Neden bu festivali yapıyoruz kısaca onu da söylemek isterim. Daha çok ilçeler festival yaparken halkını konserlerde toplayabiliyorlar. Toplumun her yerinde her kesiminde köyde, kahvede de, büroda, kamu kurum ve kuruluşunda çalışanda hep bulunduğu kentle ilgili konuşuyor, şu yok, bu yok, şu da yapılsın bu da yapılsın diyor. İşte biz bütün bu konuşulanları topluyoruz, bir araya getiriyoruz, toplum ne istiyor, bizim neyi anlatmamız gerekiyor bunları bu festival bünyesinde birleştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ey İstanbul, yüzünü bu tarafa dön

Mega kent İstanbul’a seslenen Başkan Cem Kara konuşmasında,”Çatalca bu festivali yaparken İstanbul’a ve Türkiye’ye bir mesaj vermeye çalışıyor. Bir farkındalık yaratmaya çalışıyor. Diyoruz ki Ey İstanbul, mega kent yüzünü bu tarafa dön. Çatalca diye bir ilçen var, bu ilçenin farkına var çünkü bu ilçe yanı başında sana çok şey sunmak istiyor. Kalabalık bir nüfussun, Avrupa’nın pek çok ülkesinden büyüksün ama bunun farkında değilsin. Çatalca İstanbul’un en büyük coğrafyasıdır. İstanbul 5343km²’lik bir yüz ölçümüne sahiptir bunun1115’5 km²’si, yani  %20.9’u, 5’te 1’i Çatalca’dır. Silivri’yi de aynı coğrafya ya ilave ederseniz İstanbul’un 5’te 2’si bugün burada misafir olduğunuz bu topraklardır ve o kadar kıymetlidir ki bu topraklar,1. sınıf tarım alanıdır. Çatalca’nın %65’i ormanlarla kaplıdır.Hepimizin en temel ihtiyaçlarından biri olan su. İstanbul’a suyu veren en önemli yerlerden bir tanesi Çatalca’dır. İstanbul’a su Melen’den gelir, Düzce bölgesinden ve bizden gider. 3 tane baraj gölü, Istranca Gölü, yer altı su kaynakları.Burada her türlü iyi tarım uygulamalarını ve organik tarımı yapabilirsiniz. Ulaşım son derece kolay olduğu için yetiştirdiğiniz ürünü, çileği, domatesi, fasulyeyi, kavunu karpuzu, tavuğun altından aldığınız yumurtayı yarım saat maksimum 1 saat içerisinde vatandaşın sabah kahvaltı sofrasına sunabilirsiniz. Bu çok önemlidir, Antalya’dan Muğla’dan, İzmir’den tabi ki ürün gelecektir sadece Çatalca İstanbul’u besleyemez ama yanı başında da böyle bir alan var. Bunları anlatmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Çatalca İstanbul’un kuşatılmasına dur dedi

Çatalca’nın tarihsel önemine de sözlerinde yer veren Başkan Kara, “Tarihe doğru gidersek tarihsel süreç içinde de Çatalca hep önemli bir rol oynamıştır. Özellikle Balkan Savaşları’nda İstanbul’un kuşatılmasına dur  demiştir Anadolu’dan gelen gönüllü birliklerle beraber. Yine mübadil kökenli dostlarımız var aramızda. 1924 yılında mübadelede  Çatalca vilayet olarak 2 yıl varlığını sürdürmüş, vilayet olarak hizmet vermiştir. Çatalca aynı zamanda mübadelenin başkentidir. Tarih var, coğrafya var. Hafta sonları nüfusu 70 bin olan Çatalca’ya ortalama 400-500 bin insan gelir. Nereye gelir el değmemiş sahillere, Ormanlı’ya, Karacaköy’e, Yalıköy’e, Çilingoz’a onlarca sayıları yüzlere ulaşan piknik alanlarına gelir. Villalarına, bahçelerine, köylerine gelir. Bu ilçenin İstanbul için çok önemli olduğunu vurgulamaya çalışıyorum. Bu festivalin amacıda unutmaya başladığımız Çatalca’nın bu değerlerini yeni nesillere, gençlere, çocuklara anlatabilmek, aktarabilmek ve bunlarla ilgili bir farkındalık yaratabilmektir. Ben bütün katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum. Bu organizasyonda bize katkı sunan arkadaşlarımızın her birine çok teşekkür ediyorum.Sizler de burada kaynaşacak güzel vakit geçireceksiniz, yarışma bu işin süsüdür. Önemli olan bu ülkenin bütün unsurları Lazıyla, Kürdüyle, Romanıyla, Göçmeniyle barış ve kardeşlik içinde yaşayabilmektir. Birbirimizi farklılıklarımızla sevebilmek, anlayabilmektir.Bunu gerçekleştirdiğimiz anda hem ülkemizde barışı tesis etmiş olacağız hem de dünya barışına ve kardeşliğine katkı sunacağız. Bu festivalin bütün bunlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Uçun kuşlar Eskişehir’e doğru

Yarışma öncesi barış, sevgi, umut için gökyüzüne güvercinler uçuruldu. Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın geçtiğimiz günlerde saldırıya uğrayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e yazdığı “Geçmiş olsun” dileklerini içeren mesajı da güvercinlerden biri tarafından Eskişehir’e gönderildi.

Dereceye girenler ödüllerini aldı

Yarışmada 24 kategoride yapılan değerlendirmeler sonucu güvercinlerin gelişimine bağlı olarak yüksekliği, beden genişliği, beden derinliğinin ölçülmesi ve ayak yapısında bozukluk olup olmadığına bakılarak, buna göre puanlamalar yapıldı. Dereceye girenlere ödülleri Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara tarafından verildi.


Sosyal Medyada Paylaş

Adres & İletişim

  • Adres: Kaleiçi Mahallesi Vezir Ferhatpaşa Caddesi No:50 Çatalca / İstanbul

  • Telefon: 444 61 02

  • Faks: 0212 924 88 01

Sosyal Medya