Çatalca Belediyesi EMARÇEB’e üye oldu


Çatalca Belediyesi EMARÇEB’e üye oldu


Project Image

Çatalca Belediyesi Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği'ne üye belediyeler arasında yerini aldı.

Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin (EMARÇEB)  Olağan Meclis toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Tekirdağ Sanayi ve Ticaret Odası^nda yapılan Meclis Toplantısına  üye belediyelerin başkanı veya temsilcileri katıldı. Toplantıda Çatalca Belediyesini, Çatalca Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Güzel katılarak temsil etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan toplantıda, 2018 Şubat ayı meclisinde alınan karar ile birliğe üye olmak için başvuruda bulunan Çatalca Belediyesi’nin üyeliği Birlik Meclisinde onaylandı.

Üyelik Beratı EMARÇEB Başkanı Cahit İnceoğlu tarafından verildi

Çatalca Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Güzel’e Üyelik Beratı, EMARÇEB Başkanı Cahit İnceoğlu tarafından, teşekkür plaketi Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul tarafından verildi.

Üyelik kabulünden duyduğu memnuniyeti dile getirerek bir konuşma yapan Başkan Yardımcısı Erhan Güzel sözlerine, “Çok Saygıdeğer Birlik Başkanım, Çok Saygıdeğer Birlik Üyesi Belediye Başkanlarım, Birliğimizin saygıdeğer Üyeleri, hepinizi Çatalca Belediye Başkanımız Sn. Cem Kara ve Çatalca Belediyemiz adına saygı ve sevgilerimle selamlıyorum” şeklinde başladı.

İşbirliği ve dayanışmamız  güçlenecek

Belediye yönetimlerinin belirli bir kamu hizmetinin görülebilmesi amacıyla gerek yurt içinde gerekse yurt dışındaki yerel yönetim birlikleri yoluyla güç birliği yapması gerekliliğinin altını çizen Başkan Yardımcısı Güzel konuşmasında,

 “Yerel Yönetimler arasında ekonomik ve sosyal-kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla kültür, çevre koruma, afet ve kriz yönetimi, sanat ve spor gibi alanlarda faaliyet ve projeler gerçekleştirilmesi kent çalışmalarının yerelden başlayarak bölgesel ve ulusal ölçeğe taşınması açısından önemli çalışmalar belediye birlikleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Çatalca Belediyesi olarak üye Belediyelerimizle birlikte sosyal, kültürel, çevre bilinci ve doğal çevrenin korunması gibi konularda paylaşımlar yaparak ve koordineli bir şekilde çalışmak amacıyla hareket ederek Ege ve Marmara Belediyeler Birliği’ne üye olmuş bulunmaktayız.

Çatalca Belediyesi olarak bizler, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin,  üye Belediyeler arasında işbirliği ve dayanışmayı geliştirerek Belediyelerin halka daha etkin, verimli hizmet sunulmasına katkıda bulunacağı inancını taşıyoruz. Birlik üyesi Belediyelerimizle birlikte bizler de Çatalca Belediyesi olarak turizm ve buna dayalı kültürel hizmetlerin arttırılması amacı ile ulusal ve uluslararası alanda faaliyetlerde bulunulması, mevzuat, proje ve teknik destek sağlamak, Belediyelerin menfaatlerinin korunması ve gelişmesine yardımcı olmak, Mahalli İdarelerle ilgili Kanun ve diğer mevzuatların hazırlanmasında ilgili Makamlara görüş bildirmek, üye Belediyeler arasında dayanışma ve işbirliği geliştirmek anlayışı ile hareket edeceğiz” dedi.

Çatalca’mız İstanbul’un can damarlarından biridir

Konuşmasında birlik üyelerine Çatalca’yı tanıtan Çatalca Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Güzel, Çatalca’nın İstanbul’un can damarlarından biri olduğunu ifade etti.

Başkan Yardımcısı Güzel sözlerinde, “Çatalca’mız İstanbul’un can damarlarından biridir. Çatalca Belediye Başkanımız Cem Kara öncülüğünde,  tarihi ve doğal çevreyi, su kaynaklarını, orman varlığını, tarım topraklarını ve meralarımızı korumaya ve geliştirmeye, çevre koşullarını iyileştirip bilinci geliştirmeye, hava, su ve toprak kirliliğini önlemeye ve bunları oluşturan sebepleri ortadan kaldırmaya yönelik faaliyetleri gerçekleştiriyor ve bu konuyu önemsiyoruz.

Değerli Arkadaşlar,

Çatalca şehri, M.Ö 2000 yıllarına dayanan yerleşim bölgesi olma özelliği nedeniyle; farklı hükümlerin oluşturduğu bir alan üzerinde kurulmuştur. Asya ile Avrupa'yı birleştiren İstanbul şehrinin batısında yer almasından dolayı kazandığı stratejik önemi nedeniyle tarih boyunca göçlere, istilalara, saldırılara sahne olmuştur. Bu temel sebebe bağlı olarak; Çatalca tarihsel gelişiminde yerleşme ve kültür bakımından dinamik bir süreç yaşamıştır.

Çatalca ve dolayının Trakya'nın ilk yerli halkı olan Traklardan beri (M.Ö.2000) bir yerleşim bölgesi olduğu, yakınında yer alan ve bugün turistlik önem taşıyan İnceğiz Köyü'ndeki Mağaralarından anlaşılmaktadır. İnceğiz Mağaraları, Erken Bizans Döneminde mezhep kavgalarından kaçanların da sığınıp barındıkları yerler olmuştur. Yaklaşık olarak 2500 yıllık bir tarihe sahip olan Çatalca bölgesinin ilk yerleşimi M.Ö 450 sene önce Romalılar zamanında şimdiki İnceğiz köyünün bulunduğu yerdedir.

Antik Dönem Roma-Bizans mühendisliğinin bugün hala ayakta duran en görkemli eserlerinden Su Kemerleri yapısı, dünyadaki en uzun su kemeri olarak bilinmektedir.

Su Kemerleri Çatalca İlçesi’nin en önemli değerlerinden biri olan ve başlangıcı 2. Yüzyıla kadar uzanan, Vize- Pazarlı’dan başlayarak Istranca Ormanları’nın akarsularından ve çeşitli kaynaklardan beslenerek İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan su ikmal sistemidir.

Günümüzde de Büyükçekmece ve Terkos göllerinin havzası konumunda bulunan güzel ilçemiz, İstanbul’un en önemli su kaynaklarının da merkezi konumundadır.

Erken Bizans Dönemi olarak bilinen, İmparator I. Anastasios zamanında (491-518) yapılan Anastasios Surları Doğu Roma ile Batı Roma’yı birbirinden ayıran hatta inşa edilmiş, Çin Seddi'nden sonra bilinen en büyük savunma duvarıdır.

Karadeniz ve Marmara Denizi arasında yaklaşık 55 km. boyunca kesintisiz devam eden surlar, Balkanlardan gelen istilaları kesmek için inşa edilmiştir.

Tarihin değişik dönemlerinde İstanbul’un suyunu karşılayan ilçesi olan Çatalca yine tarih boyunca İstanbul’un enerji ihtiyacı için kömür ve mangal kömürü üretimi ile de ön plana çıkmayı başarmıştır. Osmanlı Dönemi’nde İstanbul’un tarım ürünleri ihtiyacını karşılayan bölgemiz aynı zamanda sarayın avlak yerleri olarak da bilinmekteydi.

İlçemiz Balkan Savaşları’nda Bulgarların Osmanlı toprakları üzerindeki emelleri doğrultusunda İstanbul’u işgal etmek ülküsüyle hareket etmesi neticesinde, Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelen Redif Birlikleri ile birlikte düşman askerlerini önce durdurmuş ve daha sonra geri püskürterek tarihte Son Kale görevini de üstlenmiştir.

Cumhuriyet’in kurulması ile birlikte ilçe belediyesi olarak teşkilat yapısı kurulan ilçemiz, Lozan görüşmelerinde Türk heyetinin kıvrak hareketi ile kısa sürede sınırları büyük bir il yapılmış ve Lozan Antlaşması gereği İstanbul’da bulunan Ortodoks Rumların ve Batı Trakya Türklerinin karşılıklı olarak Mübadeleye dahil olmaması sonucunu bu yapısı ile ortadan kaldırarak, mübadeleye dahil olmuştur. Bu sayede 1924-1926 yılları arasında vilayet olarak var olan ilçemiz bundan sonraki süreçte İstanbul’un ilçesi olarak günümüze kadar gelmiştir.

Günümüzde Çatalca 1115 km2’lik yüz ölçüme sahip topraklarının % 64’ü orman, %29’u tarım ve %6’sı yerleşim bölgesidir. Topraklarının  %95’i içme suyu havzası olan ilçemiz İstanbul’un en büyük yüzölçümüne sahip ilçesi konumundadır. İlçemizin yaklaşık 135 km uzunluğunda Karadeniz sahil şeridi bulunmakta ve yaz aylarında deniz turizmine de ev sahipliği yapmaktadır.

Güzel ilçemizin İstanbul gibi bir metropolün yanı başında, gelişen ulaşım koşulları ve kentin nefes alabileceği geniş coğrafyası ile var olan doğal ve tarihi alanları, orman ve sahil şeridi gibi cazibe merkezleri, yamaç paraşütü, treking gibi doğa spor alanları ile tarım ve hayvancılık faaliyetleri sebebiyle İstanbul’un yanı başında ilgi odağı oluşturmuş, yerli ve yabancı turistlerin de dikkatini çekecek bir noktaya gelmiştir.

Bu nedenle yaptığımız çalışma ve faaliyetlerimizde doğa, çevre, tarım, turizm, spor ve kültür şartlarını iyileştirici, farklı genel ve özel projeler hazırlayarak, uygulamaya yönelik her türlü faaliyetleri gerçekleştiriyoruz” dedi.

Teşekkürlerimi sunuyorum

Birliğin çalışmalarına her türlü katkıyı sunmak, vizyonu ve misyonu doğrultusunda hareket ederek gerek bölgede, gerekse de ülke düzeyinde kuruluş ilkelerini yaygınlaştırmak adına birliğin gelişimine katkı sunmanın Çatalca Belediyesine  mutluluk vereceğini belirten  Başkan Yardımcısı Güzel sözlerini, “Bu duygu ve düşüncelerle birliğimizin üyeliği için karar alan Çatalca Belediye Meclisimize ve  ilçemizin üyeliğinin kabulünü onaylayan Birlik Başkanımız, yönetim Kurulu üyelerimiz ve tüm üye belediyelerimize Çatalca Belediye Başkanımız Sn. Cem Kara ve Belediyemiz adına saygılarımızı ve teşekkürlerimizi sunuyorum” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

 

 


Haber ile ilgili resim galerisi

Sosyal Medyada Paylaş

Adres & İletişim

  • Adres: Kaleiçi Mahallesi Vezir Ferhatpaşa Caddesi No:50 Çatalca / İstanbul

  • Telefon: 444 61 02

  • Faks: 0212 924 88 01

Sosyal Medya