Çatalca Belediyesi yeni bir projeye daha imza atıyor; “Geçmişten Geleceğe Çatalca”


Çatalca Belediyesi yeni bir projeye daha imza atıyor; “Geçmişten Geleceğe Çatalca”


Project Image

Çatalca Belediyesi Çatalca’nın kültürel, folklorik ve tarihsel ruhunu gelecek kuşaklara taşımak için tarih ve kültürel birikimle yoğrulmuş yaşlılarımızla gençlerimizi buluşturan yeni bir projeye daha imza atıyor.

Çatalca Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yörenin kültürel, folklorik ve yerel tarih envanterinin oluşturulmasını sağlamak, gelecek nesillere bu değerleri aktarmak amacıyla “Geçmişten Geleceğe Çatalca” isimli proje hazırlandı. Proje kapsamında Çatalca’nın kendine özgü yöresel ruhuna şahitlik eden ve yaşayan tarih olan yaşlılarla görüşmeler yapılarak gelecek nesillere bu değerleri aktarmak amaçlanıyor.

Proje alanı tüm Çatalca

Çatalca’nın 39 mahallesini kapsayan projenin startı Çatalca Belediyesi Başkan Yardımcıları, ilgili müdürler ve mahalle muhtarlarının katılımıyla gerçekleşen toplantıyla verildi. Proje çerçevesinde Çatalca’nın mahallelerinde yaşayan, Çatalca’nın tarihi ve toplumsal kaynağı olan yaşlılar ile sözlü tarih çalışması yapılması yanı sıra yörenin kültürel, tarihsel özellikleri ve unutulmaya yüz tutmuş folklorik özelliklerinin yeniden gün yüzüne çıkarılması ve gelecek nesillerin bu değerlere sahip çıkması hedefleniyor.

 “Ulu Çınarlarla Fidanlar Elele”

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın önemle üzerinde durduğu ve her fırsatta dile getirdiği, “Çatalca’nın değerlerine sahip çıkmak” vizyonu ile kültürel değerlere sahip çıkmak üzere hazırlanan projede, gençler ve yaşlılar  “Ulu Çınarlarla Fidanlar Elele” temasıyla bir araya getirilecek. Genç nesillerin proje içerisinde yer alması yaşlılara duyarlılıklarını geliştirmek, kuşaklararası dayanışmayı sağlamak, onların deneyimlerinden ve bilge kişiliklerinden yararlanarak bulunduğu yöreyi ve kültürlerini daha iyi tanımasını sağlayacak.

Değerler kayıt altına alınacak

“Geçmişten Geleceğe Çatalca” Projesi kapsamında yörenin bu değerleri kayıt altına alınarak, sergi, katalog ve belgesel oluşturulup arşiv altına alınacak. Ayrıca proje kapsamında hazırlanan fotoğraflar, Çatalca’dan Yunanistan’ın Gefira Bölgesine mübadil edilmiş ailelerin Çatalca’ya ait fotoğraflarının temin edildiği bir diğer projenin fotoğrafları ile birleştirilerek Metrai’den Çatalca’ya adlı sergi ve katalog oluşturulmasında kullanılacak.

 


Haber ile ilgili resim galerisi

Sosyal Medyada Paylaş

Adres & İletişim

  • Adres: Kaleiçi Mahallesi Vezir Ferhatpaşa Caddesi No:50 Çatalca / İstanbul

  • Telefon: 444 61 02

  • Faks: 0212 924 88 01

Sosyal Medya