Engelli Çocuklardan Muhteşem Program


Engelli Çocuklardan Muhteşem Program


Project Image

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Çatalca Kaymakamlığı Engelliler Eğitim ve Toplumsal Destek Merkezi tarafından engelliler günü kapsamında yapılan programa katıldı.

Çatalca Engelliler Eğitim ve Toplumsal Destek Merkezi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Halk Eğitim Merkezi’nde program tertip etti. Programa, Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel, Garnizon Komutanı İkmal Albay Abdulvahap Bozkurt, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Çatalca İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Kadir Duvan, AK Parti Çatalca İlçe Başkanı Selim Güçbilmez, CHP Çatalca İlçe Sekreteri Nergis Şahin Eteke, Çatalca Belediye Başkan Yardımcıları, Erhan Güzel, Dursun Duran Kaya, Cengiz Uçar, H. Fehmi Akyüz, Çatalca Belediyesi Meclis Üyeleri, CHP Çatalca Kadın Kolları, Sivil Toplum Kuruluş Başkanları ve veliler katıldı.

Hepimiz engelli adayıyız

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara herkesin bir engelli adayı olduğuna dikkat çektiği konuşmasında sözlerine “Bende bir engelli babasıyım” diyerek başladı. Başkan Cem Kara konuşmasının devamında “ Bugün engelli olmayabiliriz fakat yarın engelli olabiliriz. Engelsiz olarak yattığımız uykudan benim oğlumun da olduğu gibi engelli bir şekilde uyanabiliriz.  Engelli kardeşlerimizin yaşadıkları sorunları sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, bizlerin ve kısacası tüm insanların ortak sorunu olarak kabul ettik. En büyük fedakarlığı anneler yapmaktadır. Engelli evladına bakan annelerin emekleri yadsınamaz ve en kısa zamanda onlara sosyal destek sağlanmalı ve sigortaları yapılmalıdır. Eskiden engelli çocukları olan aileler onları gizler, saklardı. Engelli kardeşlerimizin artık toplumsal hayatın içine daha fazla dahil olması mutluluk verici bir gelişmedir. Artık engelli kardeşlerimiz bu tür merkezlere gelerek eğitim almaktadır. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyor, hepinizi sevgiyle selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

Engelli Bakım Evi açılacak

Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel, programda yaptığı konuşmaya 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün engelsiz bir dünya yaratmak noktasında farkındalık oluşturma günü olması temennisiyle başladı. Kaymakam İnci Sezer Becel engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine bir müjde vererek devam ettiği konuşmasının devamında, “Sizlere buradan Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından Engelliler Eğitim ve Toplumsal Destek Merkezi’nin Engelli Bakım Evi haline getirilmesinin onayı müjdesini vermek istiyorum. Maliye Bakanlığı’ndan kadro tedariki bekliyoruz. Bu arada Engelliler Eğitim ve Toplumsal Destek Merkezimizde Çatalca Belediyesi personeli bugüne kadar hizmet vermiştir, desteklerinden dolayı huzurlarınızda Belediye Başkanımız Cem Kara’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Engelli olsun veya olmasın tüm vatandaşlarımızın, insan onuruna yakışır bir yaşam sürmelerinin sağlanması devletimizin temel görevidir. Toplum içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan engelli vatandaşlarımızın çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları devletimizin en önemli hedeflerinden biridir. Vatandaşlarımızın, engelinden dolayı hiçbir imkandan yoksun kalmamasına özen göstermeli, onlara sevgiyle kucak açmalıyız. Bu amaçla bilgi, hizmet ve çevre koşullarının engelli vatandaşlarımız için uyumlu hale getirilmesi yönünde alınacak önlemlerle engelleri hep birlikte aşmış olacağız. Tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve toplumla bütünleşmiş bir yaşam diliyorum” şeklinde konuştu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliğinde, Çatalca Engelliler Eğitim ve Toplumsal Destek Merkezi’nde eğitim gören öğrenciler şiir, şarkı ve folklor gösterilerini yoğun alkışlar arasında gerçekleştirdi. Program çocukların Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel ve Belediye Başkanı Cem Kara ile birlikte “Hayat Bayram Olsa” şarkısı eşliğinde hep birlikte dans etmeleriyle son buldu.


Sosyal Medyada Paylaş

Adres & İletişim

  • Adres: Kaleiçi Mahallesi Vezir Ferhatpaşa Caddesi No:50 Çatalca / İstanbul

  • Telefon: 444 61 02

  • Faks: 0212 924 88 01

Sosyal Medya