Kurban Satış ve Kesim Merkezinin İstanbul’da ki ilk adresi ‘‘Çatalca ’’


Kurban Satış ve Kesim Merkezinin İstanbul’da ki ilk adresi ‘‘Çatalca ’’


Project Image

Çatalca Belediyesi İstanbullu hemşerilerinin sorunsuz bir bayram geçirmesi ve daha hijyenik koşullarda kurbanlarını kestirmeleri için çalışmalarına ara vermeden devam etti.

Çatalca kurban satış ve kesim merkezi olarak İstanbul’da ilk akla gelecek adres olma yönündeki kararlılığını sürdürüyor. İstanbul’un hayvancılık ve tarımın en önemli merkezi olan Çatalca’da Kurban Bayramı coşkusu bir başka yaşandı. Çatalca Belediyesinin vatandaşlar için hazırladığı kurbanlık satış alanında, toplam 556 adet kurbanlık hayvan satışı gerçekleştirildi.

Çatalca’da Kurban Satış ve Kesim Alanları sayısı 117’ye çıktı

Çatalca Belediyesi Sağlık İşler Müdürlüğü tarafından; Kurban Bayramı dolayısıyla eksiksiz denetleme yapılan, Kurban Satış ve Kesim yerleri 2017 yılı itibari ile 117’ye ulaştı. Her yıl olduğu gibi İlçe merkezi ve mahallelerinde vatandaşlara yapması ve uyması gereken kurallar anlatılarak Kurban Rehberi ve Halk Sağlığı kitapçıkları dağıtıldı.

Kurban Kesim Sayıları Giderek Artıyor

İstanbul’un en önemli hayvancılık merkezi olan Çatalca’da Kurban Bayramı süresince Kurban Satış ve Kesim Merkezlerinde geçen yıla oranla satış ve kesim sayılarında gözle görülür bir artış yaşandı. Kurban Satış ve Kesim yerlerinde 2016 yılında 2222 büyükbaş ve 2447 küçükbaş kurbanlık hayvan satılırken; bu rakam 2017 yılında 2951 büyükbaş ve 2201 küçükbaş kurbanlık hayvan satışı şeklinde gerçekleşti. Kesim sayılarında ise 2016 yılında 1876 büyükbaş ve 2221 küçükbaş kurbanlık hayvan kesilirken; bu rakam 2017 yılında 2956 büyükbaş ve 2546 küçükbaş kurbanlık hayvan kesim sayısına ulaştı. 2017 yılında özellikle kurbanlık büyükbaş hayvan kesiminde %50’ye varan bir artış meydana geldi.

Sorun kaynağında engellendi

Çatalca Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü uzman ekipleri tarafından İlçenin çeşitli mahallelerinde kaçan 5 adet kurbanlık hayvan yakalanıp, kontrol altına alınarak kesim işlemi gerçekleştirildi. Kurban Bayramı öncesi ve sonrasında Kurban Satış ve Kesim Merkezlerinde; İlgili Müdürlükler ve Kurumlar ile iletişime geçilerek gerekli ilaçlama, dezenfekte, temizlik, yıkama işlemi ve fosseptikte biriken kanın boşaltılması işlemi gerçekleştirildi. Kurban artıklarının ilaçlanarak gömülmesi sağlanmış ve böylece sinek ve böceklerin oluşumu kaynağında engellendi.

Çatalca Belediyesi’nin kapsamlı çalışmaları hayvancılık ve tarımın merkezi Çatalca’da vatandaşların yüzünü güldürerek sorunsuz bir Kurban Bayramı yaşanmasına ve bayram coşkusun artmasına vesile oldu.


Haber ile ilgili resim galerisi

Sosyal Medyada Paylaş

Adres & İletişim

  • Adres: Kaleiçi Mahallesi Vezir Ferhatpaşa Caddesi No:50 Çatalca / İstanbul

  • Telefon: 444 61 02

  • Faks: 0212 924 88 01

Sosyal Medya