“Malak Güzeli” seçildi


“Malak Güzeli” seçildi


Project Image

Çatalca Belediyesi ve İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği ortaklığında ‘2. Malak Güzellik Yarışması’ düzenlendi.

18. Erguvan Festivali kapsamında ‘Malak Güzellik Yarışması’ düzenlendi. Bu yıl 2.’si gerçekleştirilen yarışma renkli görüntülere sahne oldu, birbirinden şirin malaklar birinci olabilmek için yarıştı.

Yarışmaya Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sezai Ural, CHP Çatalca İlçe Başkanı Halil Gök yanı sıra Çatalca Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşları başkan ve yöneticileri, mahalle muhtarları ve manda yetiştiricileri ile vatandaşlar katıldı.

Türkiye'nin 2.si İstanbul

İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sezai Ural yaptığı konuşmada, manda seviyesi bakımından Türkiye'nin 2. ilinin Samsun'dan sonra İstanbul olduğunu söyledi. Manda işletmesi kombinasyonu açısından ise İstanbul'un 1. sırada olduğunu belirten Ural, konuşmasında desteklerinden dolayı Çatalca Belediyesi ve İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne teşekkürlerini sundu.

Elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz

Etkinlikte bir konuşma yapan İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, İstanbul'da tarım ve hayvancılığın önemli bir yeri olduğunu söyledi. "Tarım ve hayvancılığı sonsuza kadar sürdürmek için elimizden geleni sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz" diyen Karaca,  sözlerinin devamında İstanbul'un en fazla kurban hayvanının kesildiği il olduğunu ve bunların büyük bir kısmının il dışından geldiğine dikkat çekerek,  100 bin küçük baş hayvanın ve yine bu ölçüde büyük baş hayvanın geldiğini bu sayının kentten karşılanabilmesi için uğraştıklarını sözlerine ekledi.

Birileri gökdelen derken biz tarım diyoruz

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ise konuşmasında bu organizasyonun ev sahipliğini Çatalca Belediyesi ile birlikte İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı'nın yaptığını belirtti. Başkan Cem Kara sözlerinde, " İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanımız ve ekibi Çatalca'da bir farkındalığı yaratmaya çalışıyorlar, çok güzel de işler yapıyorlar. İl Tarım Müdürüm her zaman Çatalca'ya destek vermiştir bizleri onurlandırmıştır. Bu festivalin teması Çatalca değerleri ile buluşuyor. Bugün 5. gününü tamamlayacağız, her fırsatta Çatalca'nın değerlerini anlatmaya gayret sarf ediyoruz. İnadına birileri yapılaşma, konutlaşma, ev, bina, gökdelen derken biz tarım diyoruz. İnadına birileri şehirleşme derken biz bunun yanı sıra diyoruz ki hayvancılık, toprak. Toprağımızı koruyalım, tarımımızı yapalım, hayvancılığımızı yapalım. Diyoruz ki İstanbul, mega kent, bizi fark edin. Biz burada güzel işler yapmak istiyoruz hep birlikte devletimizin, kamu kurum ve kuruluşlarıyla, çiftçileriyle. Her konuşmamızı 'Toprağından olan vatanından olur' sözlerimizle bitiriyoruz.  Toprağımızdan olmayalım, biz bu topraklarda mutluyuz, biz bu topraklarda daha çok üretmek istiyoruz ama artık atadan, dededen kalma tarım yöntemleriyle bu işler olmuyor. Bunu çok daha ileriye taşımalıyız. İyi tarım uygulamalarına geçmeliyiz, seracılığı daha çok yapmalıyız, organik tarımı önemsemeliyiz. Sanıyorum yavaş yavaş fark edilmeye başlandı. Suyu kullanmadan, havayı teneffüs etmeden, beslenmeden, temel gıdaları almadan yaşamamız mümkün değildir. Yaşamamız için gerekli olan her şeyi topraktan, bitkisel ürünlerden, hayvansal ürünlerden alıyoruz. Tarım da hayvancılıkta çok önemli. Sizler bunu yapıyorsunuz. Bu gününüzü de hayvancılıkla ilgili hocalarımızı dinlemeye ve malak yarışmasına ayırdınız. Her birinize çok teşekkür ediyorum. Biz tarım demeye hayvancılık demeye hep birlikte devam edeceğiz. İl Tarım Müdürümüzün bölgemizi, çiftçimizi olabildiğince teşvik ettiğini, desteklediğini biliyorum. Bu desteklerin artarak devam etmesini arzu ediyorum. Biz Çatalca Belediyesi olarak her türlü imkânı ve desteği sunmaya hazır olduğumuzu bir kez daha belirtiyorum. Malak Yarışmasına katılan 16 malağımız yarışacaktır ama bu tabi ki sembolik bir yarışmadır. Burada ki temel prensibimiz burada hayvancılığın var olduğunu, manda popülasyonunun arttırılması gerektiğini, mandanın değerli bir hayvan olduğunu anlatmak ve gelecek nesillere taşımaktır. Buraya malaklarını getiren bütün çiftçilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.

16 malağın yarıştığı yarışmada jüri üyeleri malakları tek tek inceleyerek beslenmesi, cidago yüksekliği, kalça yumru genişliği, beden derinliği, vücut uzunluğu ve genel görünüş kıstasları ile ağız yapısının güzelliğini değerlendirdi.

En güzel malak seçildi

Yapılan puanlama ile birlikte Berkay Bolu'nun 16 numaralı malağı üçüncü, Cenk Ural’ın 9 numaralı malağı ikinci olurken, Ferdi Özkan'ın 11 numaralı malağı birincilik ödülünü kazandı. Yetiştiricilere hediyeleri Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ve protokol üyeleri tarafından verildi.


Sosyal Medyada Paylaş

Adres & İletişim

  • Adres: Kaleiçi Mahallesi Vezir Ferhatpaşa Caddesi No:50 Çatalca / İstanbul

  • Telefon: 444 61 02

  • Faks: 0212 924 88 01

Sosyal Medya