Şehidimiz Gökhan Peker'i Andık...


Şehidimiz Gökhan Peker'i Andık...


Project Image

31 Mart 2017 tarihinde, Şırnak Şenoba'da meydana gelen elim helikopter kazasında şehit düşen Piyade Kurmay Albay Gökhan Peker için, vefatının ikinci yıl dönümünde Nakkaş Mahallemizde anma programı düzenlendi. 
İlk olarak, şehidimizin kabri başında gerçekleşen törende, Kuran-ı Kerim okundu ve ardından mezarı başına karanfiller bırakıldı.  Düzenlenen törene Belediye Başkanımız Mesut Üner, Şehidimizin ailesi, Meclis Üyelerimiz, AK Parti Çatalca İlçe Başkanı Yusuf Aslan, CHP Çatalca İlçe Başkanı Halil Gök, İYİ Parti Çatalca İlçe Başkanı Niyazi Uyar, Belediye Başkan Danışmanımız Bahadır Sügür, Çatalca İlçe Emniyet Müdürü Bülent Çelik, Çatalca İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Erşahin, Çatalca Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fethi Kansu ve vatandaşlar katıldı. 
Şehidimizin kabri başında gerçekleşen program sonrasında, Nakkaş Şehit Kurmay Albay Gökhan Peker İlkokulu’nda anma etkinlikleri devam etti. Okul bahçesinde düzenlenen programa Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel, Belediye Başkanımız Mesut Üner, Şehidimiz Gökhan Peker’in ailesi, Meclis Üyelerimiz, AK Parti Çatalca İlçe Başkanı Yusuf Aslan, İYİ Parti Çatalca İlçe Başkanı Niyazi Uyar, Başkan Danışmanımız Bahadır Sügür,  Çatalca İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Erşahin, Çatalca İlçe Emniyet Müdürü Bülent Çelik ve vatandaşlar katıldı. 

Burada gerçekleşen törende önce Şehidimizin kardeşi Gürkan Peker konuştu;

Öncelikle konuşmama bir teşekkürle başlamak istiyorum. Şehadet haberini aldığımız andan beri yanımızda duran sayın ilçe kaymakamımız İnci Sezer Becel'e, O dönemde Belediye Başkanımız olan Sayın Cem Kara ve ekibine, yeni dönemde Belediye Başkanımız olan Sayın Mesut ÜNER ve ekibine İlçe Müftümüz, Hocamız sayın Mehmet Çelebi Hocama ve şehit haberini aldığımızdan beri yanımızda duran mahallemizin muhtarı Sayın Zafer Öztürk Ağabeyime teşekkürü borç bilirim. Sağ olun, var olun...

Ağabeyimi anlatmaya kelimeler yetmez. En büyük destekçimizdi. Ailemizin zor günlerinde babamla beraber her zaman arkamızda oldu. Dediğim gibi kelimeler yetmiyor anlatmaya... Meslek hayatımın 10. yılındayım. Bu meslekte beni destekleyen abimdir. Kesinlikle fikrine danışır, tartışır ve öyle karar verirdim. Fikirleri çok değerli biriydi. Ruhu Şad olsun.

Ben çok değerli bir aileye sahip olduğumu düşünüyorum. İnsan ailesini seçemezmiş ama tekrar dünyaya gelsem böyle bir ailemin olmasını isterdim. Annem, babam, abilerim çok değerli benim için. Hayatıma çok şey kattılar. 

Babamdan; doğru ve dürüst çalışmayı öğrendim. Annemden; idare etmeyi, idareli olmayı, bir aile nasıl ayakta durur onu öğrendim. Berkay abimle hayatı paylaştım. Bu zamana kadar hep beraber çalıştık. Gökhan abimden ise onurlu ve dik durmayı, soğukkanlı olmayı öğrendim. Kendisi dik duran, hiçbir zaman eğilmeyen, hayatını terörle mücadeleye adamış bir komutandı. Onun kardeşi olduğumdan dolayı gurur duyuyorum. Bu törende emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 

Ağabeyimi her zaman hatırlayan, Nakkaş Mahallesi halkına ailem adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar."

Ardından mikrofana gelen Albay Abdullah Vahap geldi;

Ey tarihin en büyük şahadet destanını yazanlar!
Ey, şerefinin ölçüsü, tarihin ufuklarına sığmayan kahramanlar!
Ey yüreği avucunda, kefeni sırtında olanlar!
Ey, er oğlu er, yiğit oğlu yiğitler
Ey, Allah ve Resul'un makamına yükselenler!
Ey ölüm pazarında can sergileyen Canlar, Yiğitler, Mehmetler, Gökhanlar...
Sizlere binlerce kez selam olsun!

Konuşmama bugün 31 Mayıs 2017 tarihinde elim bir helikopter kazasında vefaat eden silah arkadaşım Gökhan Peker'in, o dönemde Çatalca'da Garnizon Komutanıydım. Kaymakamımız İnci Sezer BECEL, Başkanımız Cem KARA, muhtarımız, müftümüz, Çatalca halkı o gün unutamayacağımız bir destan yazdı aslında. Şehadet haberini aldığımız andan itibaren el ele verdik ve bugün burada; bir daha söylemek istiyorum herkes bunu tatmak ister, herkese nasip olmaz...

Yaşantısından kesintiler izledik. Bu görüntülerde ailesi ile mutlu mesut anları yok belki... Çünkü Türk Askeri her zaman sahadadır, sınırdadır. Bizim bayramımız Türk Bayrağının göklerde dalgalandığı zamandır.

Şehidimizin dönem arkadaşı Sayın Anıl Cansızoğlu:

Sayım Kaymakamım, protokolde bulunan saygıdeğer konuklar. Gökhan Peker benim dönem arkadaşımdı. Bu gördüğünüz fotoğrafları beraber verdik. O günleri hatırladım tekrardan. Biz Türkiye'nin hemen her yerinden vatan sevgisi ile alakalı bir ahlakı öğrenmeye gayret ettik. Gökhan Peker ile Kabataş'ın 100. yılında şehitlik üzerine bir çalışma yaptık. Bu şehitlerin arasında Çatalca'da 1911 yılında ölen askerlerimiz ve Çanakkale'de ölen 3 tane abimizi de koymuştuk.

Hiç aklıma gelmemişti birgün onunla alakalı bir anma programı yapacağımız. Bu mübarek günde Allah devletimize zeval vermesin. Bizler isim olarak hiç önemli değiliz. Allah Bayrağımıza, Devletimize her şeyin en iyisini, en güzelini nasip etsin. 

Sonrasında Belediye Başkanımız Mesut Üner konuşma yapmak için kürsüye çıktı;

Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Şehidimizin Annesi Semra Annemiz, Şehidimizin Eşi Nilay hocamız, kardeşleri ve bugün burada bulunan tüm dostlarımız; 
Bugün, şu kürsüde konuşmak kadar zor bir şey yok. Bugün burada okul arkadaşlığı da yaptığım bir dostumuzun, Çatalca halkının gururu olan ve bu vatan uğruna canını hiçe sayarak bir çok görevde bulunan Piyade Kurmay Albayımız Gökhan Peker’in şahadet şerbetini içtiği günün 2’inci sene-i devriyesi için bir aradayız. Ne mutlu ki onu yetiştiren anaya, onu yetiştiren babaya!
Biz Çatalca olarak büyük bir aileyiz, ve hepimiz birbirimizi çok iyi tanır, çok iyi biliriz. Gökhan o hep şunu söylerdi;
 “Sen yapmazsan, ben yapmazsam, kim yapacak bu görevi. Kim koruyacak bu vatanın bölünmez bütünlüğünü”
 Onun için Semra annem, onun için Nilay kardeşim, göğsünüzü gere gere, onurla, gururla;
 “ Ben Gökhanımın annesiyim, Ben Gökhanımın Eşiyim, Ben Gökhanımın Kardeşiyim, Ben Gökhan albayın evladıyım” demek sizlerin en büyük gururu olsun. Çünkü o alınabilecek en büyük mertebeyi, en büyük rütbeyi aldı. Bu mübarek Cuma gününde, bu mübarek Kadir Gecesinin gününde, bu mübarek ramazan ayında Gökhan Albayımızın ve tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun. Bu vatanda rahatça nefes alabiliyor isek Allah onlardan milyonlarca defa razı olsun. Vatan Sağ Olsun. 

Son olarak kürsüye gelen Çatalca Kaymakamı Sayın İnci Sezer BECEL;

Protokolümüzün çok değerli üyeleri, Sayın Belediye Başkanım, Garnizon Komutanım, Emniyet Müdürüm, değerli müftüm, Gazilerimiz, Muhtarlarımız, sevgi,li çocuklarımız...

Şehadetinin 2. seneyi devriyesinde şehidimize rahmet diliyorum. Rabbimin merhameti ile muammele eylemesini diliyorum. Bugün son derece önemli ve özel gün. Kadir Gecesi. İnşallah rabbimiz dualarımızı kabul eder. Meslek hayatımızda görevimizi icra ederken karşılaştığımız en zor, en sıkıcı olay ne diye sorsalar herhalde bunların başında 31 mayıs 2017'yi söylerim. Bir mesaj geldi, oğlumun rahatsızlığı dolayısı ile hastanedeydim. İlk başta anlamakta zorluk çektim. Çünkü bir şehadet listesiydi. Sonrasında bana yolladığı mesajın bizimle ilgili bir durum olduğunu anladım. Telefonla aradım. Gökhan Peker Albayımızın Nakkaş Köyümüzün nüfusuna kayıtlı olduğunu, ailesinin burada yaşadığını öğrendim. Hemen ilçeye geldik ve ailesinin Çatalca'da yaşadığı eve geldik. O anları unutmam mümkün değil. 

Ben Albayımızı şehadetinden önce tanımıyordum ama bu süreçten sonra ailesi nazarında, komşularının nazarında tanıma fırsatı buldum. İnsanların öfkesini kazanmak çok kolaydır ama sevgisini kazanmak çok zordur. Bu kadar insanın sevgisini kazanmışsa bir kişi demek ki yaşadığında çok güzel bir hayat sürmüştür. Çünkü hiç kimseyi zorla kendinizi sevdiremezsiniz. Bu ne görevle ne zorunlulukla alakalı. Gönülden gelen bir şey. 

Bizler her zaman silahlı kuvveylerimizle, askerlerimizle gurur duyuyoruz. Rahat nefes alıyorsak, bayrağımız dalgalanıyorsa onların sayesinde. Bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. 

Bu ülkenin annelerinin, eşlerinin daha fazla ağlamasını istemiyorum. İnşallah son şehitlerimiz olur. Biliyorsunuz ki; Kuzey Irak'ta devam eden bir operasyon var. Ülkemizin bekası için son derece önemli. Kahramanlarımız orada mücadele ediyorlar. Ayaklarına taş değmesin. Hepsinin ailesine sağlıkla kavuşmasını diliyorum. Ben Peker Ailesini tanımaktanda dolayı çok onurlandığımı ifade etmek istiyorum. Tüm şehit ailelerimiz değerli ancak şehadeti o kadar güzel taşıyorlar ki, Nakkaş Köyü Gökhan Peker ile özleşleşti. Onun ismi burada yaşayacak,  Aslan gibi 2 tane evladı var, onun ismini yaşatacaklar. Onlar yaşadığı sürece onun manevi gücü, varlığı da aramızda olacak. Bizlerle beraber olacak.

 Ben şehidimizin ailesine metanetler diliyor, acılarını paylaşıyorum. Allah sabırlar versin. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Okul bahçesinde düzenlenen programın ardından Şehidimizin Aile evi önünde düzenlenen iftar sofrasında oruçlar açıldı.


Sosyal Medyada Paylaş

Adres & İletişim

  • Adres: Kaleiçi Mahallesi Vezir Ferhatpaşa Caddesi No:50 Çatalca / İstanbul

  • Telefon: 444 61 02

  • Faks: 0212 924 88 01

Sosyal Medya