Sünnet Şöleni’nde 52 çocuk sünnet ettirildi


Sünnet Şöleni’nde 52 çocuk sünnet ettirildi


Project Image

Çatalca Belediyesi tarafından bu yıl 18.’si düzenlenen Erguvan Festivali kapsamında geleneksel hale gelen Sünnet Şöleni yapılarak 52 çocuk sünnet ettirildi.

Çatalcalı çocuklar festival coşkusunu Sünnet Şöleni ile birlikte yaşadı. Çatalca Belediyesi bu yılda düzenlediği sünnet şöleni ile Çatalcalı çocukların bir ömür boyu unutamayacakları en önemli günlerinden biri olan sünnet anılarında yer aldı.

Başkan ve çocuklar neşe içinde kahvaltı yaptı

Sünnet Şöleni Başkan Cem Kara’nın ışıl ışıl kıyafetleri ile erkekliğe ilk adımı atmanın heyecanını yaşayan çocuklar ve ailelerinin kahvaltıda bir araya gelmesiyle devam etti.

Kahvaltıya Belediye Başkanı Cem Kara ve eşi Nurhan Kara, Sünnet Şöleni’ne her yıl sponsor olan Metal Yapı Anonim Şirketi Yetkilisi Ali Gülmezoğlu ve Tıp 2000 Yetkilisi Saniye Şeker, Belediye Başkan Yardımcıları, muhtarlar, sünnet olan çocuklar ve aileleri katıldı. Hep birlikte yapılan kahvaltı ardından Ulu Camii Müezzini Cemal Başarır sünnet duası okudu.

Başkanımıza teşekkür ediyorum

Metal Yapı Anonim Şirketi Yetkilisi Ali Gülmezoğlu kahvaltı programında yaptığı konuşmada öncelikle böyle sosyal bir etkinliği gerçekleştirdiğinden dolayı Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’ya teşekkür etti. Gülmezoğlu konuşmasında, “Geçen sene olduğu gibi bu günde bu mutlu günde bir arada bulunmanın sevincini yaşıyorum. Gerçekleştirilen bu güzel sünnet organizasyonu için Belediye Başkanımız Cem Kara’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Metal Yapı olarak daha önceki senelerde olduğu gibi bundan sonraki senelerde de bir sosyal sorumluluk gereği olarak bu organizasyonda yer alacağımızı ifade etmek isterim” dedi.

Çocuklarımız bizim geleceğimizdir

Çatalca Belediye Başkanı kahvaltıda yaptığı konuşmaya konuklara hoş geldiniz diyerek başladı.

 “Geleceğimiz olan çocuklarımız ve onları geleceğe hazırlayan anneleri, babaları, büyükanne ve büyükbabaları, yakınları, güreş organizasyonumuzda bir dediğimizi iki etmeyen çok değerli Metal Yapı’nın yetkilileri ve çalışanları, her sünnet şöleninde bize destek olarak çocuklarımızı sağlıklı bir şekilde sünnet eden Tıp 2000’in değerli yöneticileri ve çok değerli hekimleri, bu sabah programında bizimle olan belediye yöneticilerimiz ve çalışan arkadaşlarımız hepiniz hoş geldiniz”  şeklinde  konuşan Başkan Cem Kara 18. Erguvan Festivali’nin büyük bir organizasyon olduğunun altını çizdi.

Çatalca’nın İstanbul için öneminin farkına varın

Çatalca’nın değerlerini İstanbul’un ve Türkiye’nin bilmesi gerekir diyen Başkan Cem Kara konuşmasında bu değerleri; “Çatalca öyle bir festival yapıyor ki, kolay kolay Marmara’da, Ege’de, Anadolu’da büyük şehirlerin dahi yapamayacağı ve başaramayacağı bir organizasyon gerçekleştiriyor.

18. Erguvan Festivali’nin içerisinde çocuklarımızdan yaşlılarımıza, toplumun genciyle, kadınıyla, erkeğiyle her kesiminden insanımız var. Bu festivalle Çatalca’yı İstanbul’a ve tüm Türkiye’ye duyurmak için Çatalca Değerleri ile Buluşuyor teması ile yola çıktık. Hepiniz ne kadar önemli bir ilçede yaşadığınızı ve bu ilçenin İstanbul için ne kadar önemli olduğunun farkına varın. Bazen insanlar yakınındakini göremez. Şu anda bizde içinde bulunduğumuz değerlerin belki çok farkında değiliz. Gelecek adına, mega kent İstanbul adına çok önemlidir ilçemiz. İstanbul’un 39 ilçesi içerisinde en kritik öneme sahip, pek çok değeri içerisinde barındıran bir ilçeyiz. 15 milyon nüfuslu İstanbul’un %45’i her türlü betonlaşmaya kentleşmeye karşılık orman alanıdır. Bu orman alanına %65 ile katkı sunan ilçe Çatalca’dır. Orman deyip geçmeyin. Bütün yağış rejimini düzenleyen, ilin nefes almasını sağlayan en önemli coğrafi durumdur. Çatalca İstanbul’un yüzölçümüyle 5’te 1’i olan en büyük ilçesidir” sözleriyle anlattı.

O toprak ki en kıymetli değerdir

İstanbul’a su veren Çatalca’nın bir diğer değeri de sudur diyen Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, ”Çatalca’nın bir diğer değeri suyudur. En temel yaşam kaynaklarımızdan bir tanesi sudur. İstanbul’un en önemli su kaynaklarından bir tanesi Çatalca bölgesidir. İstanbul’a suyu Melen ile birlikte biz veriyoruz. Terkos, Sazlıbosna, Büyükçekmece Baraj Gölü ile Istranca Dereleri ile yer altı su kaynakları ile.  Hafta sonları kentin, çalışma hayatının yorgunluk ve stresini atmak isteyen ve sayıları 500 bine varan hemşerimiz nefes alabilmek için sahillerimize geliyor. Ormanlı, Karacaköy, Yalıköy, Çilingoz, piknik alanları ve bu kentin yanı başında şehirleşmeye teslim olmamış hala üreten, %29’u 1. Sınıf tarım alanları ile tarım yapan bir ilçe. Susuz yaşayamayacağımız gibi üretmeden, yemeden yaşayabilir miyiz? O toprak ki en kıymetli değerdir. Üzerinde hem bizler yaşıyoruz, bize ev oluyor, yuva oluyor, ticarethane, hastane, sağlık ocağı, belediye, kaymakamlık oluyor hem de bizim yaşamımızı sürdürmeye yarayan ürünler veriyor” dedi.

İstanbul’un hangi ilçesinde bu değerler var?

İstanbul’un yüzünü Çatalca’ya döndürmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Başkan Kara, “Bundan sonra İstanbul’u yönetecek olanlar veya yönetenler sadece ulaşım sorununu çözeceğiz vaadinde bulunamazlar. İstanbul’un yeni yaşam alanları için var olan bu alanları kent keşfetmelidir. Üreten insanlara, tarım hayvancılık yapanlara, ormandan geçimini sağlayanlara, suyu kendilerine sağlayan insanlara yüzünü çevirmeli, destek olmalıdır. Çünkü gelecekte bütün savaşlar üretim, su kaynakları, enerji üzerine olacaktır.  Bunların tamamı bizim coğrafyamızda mevcuttur. Buradan bir kez daha İstanbul’a sesleniyorum, bu saydığım değerler İstanbul’un hangi ilçesinde var. Deprem Türkiye’nin bir gerçeği. Olası bir depremde İstanbul’a kim yardım elini uzatacak? Kaybettiğimiz insanlarımız nerde defnedilecek, insanlar nerede çadır kuracak, nerede toplanacaklar, hangi hastanelerde tedavi olacaklar, nerede duş gibi kişisel ve en temel ihtiyaçlarını karşılayacaklar? Şimdiden bütün bunlar için Çatalca gibi İstanbul’un çeperinde yer alan ilçelerde hazırlıklar yapılmalıdır. Sadece günü kurtarmak için değil çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğin hatta onların çocuklarının geleceğini kurmaya çalışmalıyız.

Biz büyük düşünüyoruz, istiyoruz ki Çatalca ve İstanbul’da bizimle birlikte büyük düşünsün ve bu gerçekleri görsün. Çok değerli topraklarda bizler yaşıyoruz ve barınıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Hayırlı uğurlu olsun

Çocukları ve ailelerini kutlayarak hayırlı olsun dileklerinde bulunan Başkan Cem Kara, ” Göreve geldiğimiz günden bu yana sosyal faaliyetlere ağırlık vermeye çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu tür sosyal faaliyetlere devam edeceğiz. Sünnet Şölenimiz de her kesime ulaşabileceğimiz, birbirimize ulaşabileceğimiz bir etkinliktir. 500’e yakın çocuğumuzu bugüne kadar sünnet ettirdik. Bundan sonrada var olduğumuz süre içinde sünnet şölenlerimize devam edeceğiz. Çocuklarımızı sağlıklı bir şekilde gençliğe hazırlamak istiyoruz. Çocuklarımızın erkekliğe attıkları bu ilk adım hayırlı olsun. İnşallah hep birlikte çocuklarımızın askere gitmelerini ve damatlıklarını görmeyi bizlere ve siz ailelerine nasip eder. Buradan yeniden sünnet şölenimize sponsorluk yapan değerli Metal Yapı ve Tıp 2000 yönetici ve çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından sünnet olan çocuklara hediye bisikletleri dağıtıldı. Çatalca Belediyesi çocukları ve ailelerini hazırlanan organizasyonla Eyüp Sultan ziyaretine götürmeyi de ihmal etmeyecek.

 

 

 

 

 

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş

Adres & İletişim

  • Adres: Kaleiçi Mahallesi Vezir Ferhatpaşa Caddesi No:50 Çatalca / İstanbul

  • Telefon: 444 61 02

  • Faks: 0212 924 88 01

Sosyal Medya