Sürgünde hayatını kaybeden Kırım Tatar Türkleri İzzettin Mahallesi’nde anıldı


Sürgünde hayatını kaybeden Kırım Tatar Türkleri İzzettin Mahallesi’nde anıldı


Project Image

"18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Türkleri Sürgünü Kurbanlarını Anma Günü" dolayısıyla Çatalca İzzettin Mahallesi’nde bulunan ‘Kırım Tatar 1944 Sürgün Anıtı’ önünde tören düzenlendi.

Yurtları Kırım'dan insanlık dışı bir muamele ile Sibirya ve Orta Asya çöllerine yok edilmek maksadıyla sürgüne gönderilen ve 423 bin Kırım Türkü'nün yaklaşık yarısının bu utanç yolculuğunda soğuk hastalık ve açlıktan hayatlarını kaybetmesinin acısı, Çatalca’da düzenlenen törenle bir kez daha yaşandı.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul ve Çatalca Şubeleri tarafından, Çatalca İzzettin Mahallesi’nde, "18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Türkleri Sürgünü Kurbanlarını Anma Günü" dolayısıyla, sürgünde hayatını kaybedenleri anmak için tören düzenledi.

Törene Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel, Çatalca Belediye Başkan Yardımcıları Erhan Güzel, Cengiz Uçar, Ukrayna İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Halim Rüstemoğlu, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şube Başkanı Celal İçten ve Çatalca Şube Başkanı Erol Taylan ile İstanbul'da yaşayan Kırımlı Türkler katıldı.

İstiklal Marşı ve Kırım Milli Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, sürgünde hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

18 Mayıs Kırım Türklerinin hüzün günüdür

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Çatalca Şube Sekreteri Hakan Ersoy, grup adına yaptığı açıklamada, 18 Mayıs'ın Kırım Türkleri için hüzünlü bir gün olduğunu dile getirerek, sürgünde hayatını kaybedenleri saygıyla andıklarını belirtti.

Sürgün zamanlarında Kırımlı Türk erkeklerin Sovyet ordusunda Almanlara karşı savaştıklarını aktaran Ersoy,sürgünde hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun yaşlı, kadın ve çocuklardan oluştuğunu, yaşanan soykırımla Kırımlı Türklerin uğratıldığı maddi ve manevi zararların tazmin edilmediğini ve anayurtlarındaki haklarının iade edilmediğini vurguladı.

Anıtımızın arkasında sosyal tesis inşaatına başladık

Tarihin en acı soykırımlarından biri olan Kırımlı Türklerin vatanlarından sürgün edilişlerini esefle kınadığını ifade eden Çatalca Belediyesi Başkan Yardımcısı Erhan Güzel, yaptığı konuşmada, Çatalca Belediyesi’nin taptığı Kırım Tatar 1944 Sürgün Anıtı arkasında sosyal tesis inşaatının da başladığını söyledi.

Başkan Yardımcısı Güzel konuşmasında,

 “Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanlarımızın, Belediye Başkanımız Sayın Cem Kara’dan talepleri sonucunda, İzzettin Mahallemizde bir anket çalışması gerçekleştirdik. Mahallelilerimizin isteği doğrultusunda gördüğümüz “Kırım Tatar 1944 Sürgün Anırtı” Çatalca Belediyesi tarafından yapılarak burada vücut bulmuştur. Sayın Başkanımızın bir başka sözü olan sosyal tesis inşaatının temeli hemen arka kısımda atılmış ve kısa sürede tamamlanacaktır. Umut ediyorum ki önümüzdeki sene anma törenini, sosyal tesisi tamamlanmış bu anıtın önünde yaparız” dedi.

Çekilen acılar bir daha yaşanmasın

Çatalca Belediyesi Başkan Yardımcısı Erhan Güzel, çekilen acıların bir daha yaşanmamasını dilediği konuşmasının devamında, “Tarihin çeşitli dönemlerinde hicret, göç ve sürgünler yaşanmıştır. Tarih boyunca yaşanan bu göç yollarında, güç şartlarda hayatlarını kaybeden atalarımızı, büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Çekilen acılar bir daha yaşanmasın” sözlerine yer verdi.

Çatalca Belediyesi Başkan Yardımcısı Erhan Güzel sözlerinin sonunda, Filistin’de yaşanan insanlık dramını kınayarak, içinde bulunduğumuz Ramazan ayının ülkemize, İslam Alemine ve dünyaya barış, kardeşlik getirmesini, paylaşmanın artmasına vesile olmasını diledi.

Konuşmaların ardından anma törenine katılanlar anıta çelenk ve karanfil bıraktı.

 

 


Haber ile ilgili resim galerisi

Sosyal Medyada Paylaş

Adres & İletişim

  • Adres: Kaleiçi Mahallesi Vezir Ferhatpaşa Caddesi No:50 Çatalca / İstanbul

  • Telefon: 444 61 02

  • Faks: 0212 924 88 01

Sosyal Medya